Osm možných lokalit bude oznámeno v úterý na mezinárodním aerosalonu ve Farnborough.

Rozhodnutí o výstavbě vesmírné raketové základny v Británii představuje podle médií velkou změnu v postoji britské vlády k vesmírné politice. Ještě donedávna se ministři k tomuto tématu stavěli spíše odmítavě, ale současný impozantní ekonomický vzestup britských vesmírných společností, jako je například firma Surrey Satellites Technology, přispěl k přehodnocení jejich postoje.

"Jsem potěšen, že se vláda pustila do těchto ambiciózních plánů a chce vytvořit v Británii vesmírnou základnu do roku 2018. Základna bude klíčem, který nám otevře vstupní dveře ke komerčním vesmírným letům," konstatoval náměstek britského ministra financí Danny Alexander.

Zájem má i Virgin Galactic

Seznam s názvy potencionálních lokalit je až do úterý přísně tajný, ale experti předpokládají, že by mezi těmito oblastmi mohly být zahrnuty severní Skotsko, Bristol, Norfolk a souostroví Vnější Hebridy. K žhavým tipům patří například základna Lossiemouth v zálivu Moray na skotském pobřeží, která již hostí velké záchranné centrum s helikoptérami a společnost Virgin Galactic ji označila jako vhodné místo pro vysílání jejích vesmírných lodí.

Společnost Virgin Galactic britského magnáta a miliardáře Richarda Bransona hodlá realizovat své první turistické vesmírné lety již na konci tohoto roku ze základny v Novém Mexiku. Pasažéři by měli absolvovat 150 minut dlouhý let v malé kosmické raketě, která se s nimi vznese do výšky asi 100 kilometrů a dopřeje jim asi šest minut ve stavu beztíže. Let má stát asi 120 tisíc liber (4,14 miliónu korun).