Organizátoři zprvu předpokládali, že na středeční akci přijde až 40 000 lidí a později své očekávání zmírnili na 15 000; v odpoledních hodinách ale světové agentury hovořily jen o několika tisících demonstrantů.

Inspirátorem protestů se stalo Hnutí vidlí založené skupinou sicilských sedláků, kteří žádali větší pomoc od kabinetu. Jejich akce ale postupně přerostla v širší hnutí vyjadřující nespokojenost s nejrůznějšími institucemi.

Na demonstraci v Římě přišlo méně lidí, než organizátoři původně očekávali.

Na demonstraci v Římě přišlo méně lidí, než organizátoři původně očekávali.

FOTO: Alessandro Bianchi, Reuters

Stoupenci Hnutí vidlí byli i ve středu v italské metropoli. Prohlásili, že jejich protest bude pokojný. "Jsme sice naštvaní, ale nejsme násilníci," řekl jeden z lídrů Danilo Calvani.

Pravicoví radikálové hrozili provokacemi 

Někteří demonstranti i policie se obávali, že krajně pravicoví radikálové se vmísí mezi protestující a pokusí se vyprovokovat incidenty. Svou účast například oznámilo italské neofašistické hnutí CasaPound.

Členové neofašistického hnutí CasaPound s maskami na obličeji při demonstraci v centru Říma

Členové neofašistického hnutí CasaPound s maskami na obličeji při demonstraci v centru Říma

FOTO: Stringer/italy, Reuters

"Na Piazza del Popolo nás budou dva tisíce," nechal se slyšet viceprezident hnutí Simone Di Stefano, který byl o víkendu zadržen kvůli tomu, že vtrhl do kanceláří Evropské komise v Římě a strhl tam vlajku EU.

Italský prezident Giorgio Napolitano v souvislosti s protesty varoval před nebezpečím sociálních nepokojů. Široké vrstvy obyvatelstva se podle něj ocitly v tíživé situaci, a proto je potřeba podniknout taková opatření, která by jim pomohla. Prezident vyzval vládu Enrica Letty k rychlému přijetí potřebných reforem.