Hlavní obsah

Smrt francouzských novinářů byla chladnokrevná vražda, řekl ministr

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Sobotní zabití dvou francouzských rozhlasových reportérů na severu Mali bylo chladnokrevnou vraždou a Francie chce kvůli tomuto činu pro své občany zajistit zvýšení bezpečnosti v oblasti kolem města Kidal, kde byli novináři uneseni. Po zvláštním zasedání ministrů s prezidentem Françoisem Hollandem to v neděli v Paříži řekl šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius.

Foto: Ammar Awad , Reuters

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius

Článek

Podle Fabiuse za vraždou novinářů stojí „teroristé”, ministr ale nespecifikoval, o jaké ozbrojence šlo.  Agentura AFP informovala, že v sobotu byli z pouštního města Kidal uneseni reportéři rozhlasové stanice RFI Ghislaine Dupontová a Claude Verlon. Stalo se tak poté, co dokončili rozhovor s jedním z předáků tuarežského separatistického hnutí MNLA. Podle svědků únosci hovořili jazykem Tuaregů. Francouzi byli krátce po únosu nalezeni nedaleko města; oba byli zastřeleni.

Právě v Kidalu se loni zrodilo povstání Tuaregů, k nimž se přidali islamisté napojení na teroristickou síť Al-Káida. Povstalci a islamisté uvrhli zemi v chaos, což přimělo letos v lednu Francii k vojenskému zásahu. Francouzské jednotky s pomocí vládních vojsk nakonec vzbouřence z většiny jejich bašt vytlačily.

Konec násilné etapy měly přinést srpnové prezidentské volby, které přesvědčivě vyhrál Ibrahim Boubacar Keita. Prezident slíbil zahájit usmiřující jednání s odbojnými Tuaregy, kteří chtějí na severu země vytvořit vlastní stát. Ale dva týdny po prezidentově nástupu do úřadu na severu Mali propukly nové násilnosti. Mohou souviset i s blížícími se parlamentními volbami, jejichž první kolo se má konat 24. listopadu.

Francie svou armádu začala z Mali postupně stahovat a na místě od léta působí mise OSN. V současné době ji tvoří na 6000 vojáků, především z afrických států. Do konce roku se má rozšířit na 12 600 mužů. OSN minulý měsíc vyzvala k rychlému posílení mise o vojáky a vrtulníky.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám