Podle Formanové je prezidentská volba velmi důležitá pro budoucnost České republiky, protože ukáže, kterým směrem se bude ubírat politika. "Ta volba samotná ukáže, jestli můžeme věřit, že se ten kurz mění a jestli to půjde od těch zlodějů a podvodníků někam k právnímu státu. Anebo se potvrdí, že to vlastně je v pořádku, jak to jde zatím," řekla Formanová, jejíž manžel a světoznámý režisér Miloš Forman se k volební urně ze zdravotních důvodů nedostavil.

Během volební kampaně Formanovou "nadzvedly" útoky na Karla Schwarzenberga kvůli tomu, že žil dlouhou dobu v zahraničí. "Nemyslím si, že člověk, který žije z jakéhokoli důvodu v zahraničí, je o něco méně Čech a o něco méně mu záleží na osudu té naší země," řekla. "Podívejte se, jak dlouho žil Tomáš Masaryk v zahraničí, měl za manželku Američanku, která nemluvila česky. A udělalo ho to o něco horším prezidentem? Nemyslím si," dodala.

Kvůli volbě letěla z Floridy

Vrzáňová kvůli druhému kolu prezidentských voleb přerušila svůj tradiční zimní pobyt na Floridě a přiletěla na jeden den do New Yorku. "Já jsem přijela na jeden den z Floridy, jenom abych volila, protože na Floridě se volit nemůže. Já volím Karla Schwarzenberga, protože by to byl výborný prezident, je to důstojný, inteligentní pán," uvedla bývalá úspěšná sportovkyně.

Slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová volí na českém konzulátu v New Yorku.

Ája Vrzáňová volí v 1. kole prezidentské volby na českém konzulátu v New Yorku.

FOTO: Zdeněk Fučík, ČTK

Dodala, že si váží toho, jaký zájem o volby má v Česku mladá generace. "Věřím jim. Slyšela jsem, že hodně volí. Jsem na ně pyšná. Běžte a volte správně," vzkázala.

V zámoří kvůli časovému posunu začalo hlasování o den dříve než v Česku. Například v Brazílii se volí od 17:00 SEČ, na východním pobřeží USA začaly volby o tři hodiny později.