O tom, že ještě před dlouho plánovaným summitem na konci června by se mohlo konat nějaké "přípravné" setkání unijních lídrů, se v Bruselu a v jeho kuloárech už nějakou dobu hovořilo.

Mnoho zemí Evropské unie je nuceno kvůli dluhové krizi přistupovat k často velmi nepopulárním a tvrdým rozpočtovým škrtům a k úsporným reformám. Z řady zemí se přitom stále častěji ozývá volání, aby se EU nesoustředila jen na škrty, ale zároveň přišla s prorůstovými opatřeními na pomoc ekonomice.

Prorůstová opatření

Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn zdůraznil, že unie musí najít rovnováhu mezi posílením růstu a konsolidací veřejných financí. Podle něj je chybou stavět tyto dvě věci proti sobě: "V současné ekonomické situaci malého růstu a vysokého zadlužení není jiná volba - musíme obé provádět souběžně."

Šéf Evropské komise José Barroso podotkl: "Ačkoli návrat k růstu bude nějakou dobu trvat, můžeme čekat obrat na konci roku, pokud budou nyní učiněna dobrá rozhodnutí."

Právě podpora růstu je jednou z klíčových věcí, které chce v evropské politice prosazovat vítěz francouzských prezidentských voleb François Hollande. Od něj během předvolební kampaně zaznívalo dokonce i to, že by chtěl otevřít nedávno podepsaný nový pakt rozpočtové kázně, který nyní postupně členské země ratifikují. Jako jediné se k němu odmítly přidat Británie s Českem. Německá kancléřka Anglela Merkelová jeho snahu odmítla. [celá zpráva]

Otázkou je taky vývoj v Řecku, kde se po volbách zkomplikovala situace. Vítězné strany odmítají škrty požadované výměnou za další úvěry.[celá zpráva]