V reakci na incident se velení Severoatlantické aliance rozhodlo odvolat všechny své zaměstnance, kteří pracují na ministerstvech v Kábulu. "Dva naši zahraniční kolegové byli zabiti v komplexu ministerstva vnitra," uvedlo afghánské ministerstvo v prohlášení. "Ministerstvo případ vyšetřuje." Jak uvedla agentura Reuters, zastřelenými byl patrně plukovník a major americké armády.

NATO krátce po události rozhodlo o tom, že kvůli bezpečnosti stáhne všechny své lidi, kteří na afghánských ministerstvech v současné chvíli pracují. "Ze zcela zřejmých důvodů ochrany našich sil, jsem přijal okamžité rozhodnutí odvolat všechny členy mise ISAF, kteří pracují na ministerstvech v Kábulu a jeho okolí," uvedl v prohlášení velitel Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) John Allen. Zdůraznil také, že čin se už vyšetřuje a že jeho pachatel nezůstane nepotrestán.

Totožnost pachatele i přesné okolnosti incidentu zůstávají zatím nejasné a panuje kolem nich stále zmatek. Jak napsala AP s odvoláním na dva afghánské oficiální činitele, kteří si nepřáli být jmenováni, zdá se, že šlo o čin jiného zahraničního poradce, který "obrátil zbraň proti členům ISAF v Kábulu a dva zabil". Podle mluvčí sil NATO ale útočník ze Západu nebyl; odmítla ovšem upřesnit, zda šlo o příslušníka afghánské armády nebo policie, napsala agentura Reuters.

V době incidentu byli v budově ministerstva jak Američané, tak Afghánci. Bezprostřední okolí jinak přísně střeženého objektu ministerstva vnitra afghánské bezpečnostní sily uzavřely. Síly NATO mají poradce na řadě afghánských ministerstev, kde poskytují "výcvikové" služby a pomáhají zvládnout přechod země pod plnou afghánskou kontrolu po odsunu zahraničních sil, který se má uskutečnit do konce roku 2014.

Střelba se odehrála v době, kdy v Afghánistánu od středy pokračují hromadné protesty kvůli výtiskům koránu, které spálili američtí vojáci na základně Bagrám. Afghánský bezpečnostní zdroj, který si rovněž nepřál být jmenován, agentuře Reuters sdělil, že střelba na ministerstvu může mít se spálením koránů spojitost. Nepokoje a střety, které propukly v několika afghánských provinciích, už si vyžádaly na tři desítky mrtvých, počty zraněných jdou do několika set.