„Odchod do zahraničí je zřejmě důsledek vysoké nezaměstnanosti. Stát by měl vytvářet takové podmínky, aby lidé nemuseli opouštět své domovy. Není to dobrá vizitka pro naši republiku,“ cituje starostu deník Sme.

Ředitelka místní školy Jana Vozárová potvrdila, že pro jedenáct dětí vydala povolení k pokračování školy v Kanadě a pro tři do Velké Británie.

Marek (29) a Jarmila (25) mají čtyři děti a žijí v osadě. Jsou bez práce a jejich příjem je 286 eur (asi 7200 Kč) měsíčně. „Jsem vyučený malíř pokojů. Do práce mně nechtějí, protože jsem Rom,“ uvedl Marek. Přiznávají, že by rádi odjeli do zahraničí, ale nemají peníze na cestu. „Odjíždějí hlavně ti, kteří mají v zahraničí příbuzné. Oni jim pošlou peníze na cestu, v zahraničí mají kde bydlet a hledají si práci. Pokud si práci neseženou, dostanou takovou podporu, že z toho bez problémů vyžijí. Tam se na vás nikdo nedívá jako na Cikána. Tady se nedá žít,“ dodal Marek.

Po hromadném odchodu českých Romů obnovila Kanada pro Českou republiku vízovou povinnost. Slovensko má zatím s Kanadou bezvízový styk.