Silnému větru a dešti musel odolávat asi dvoumilionový dav přihlížejících i papež sám. Ani jednu stranu ale špatné počasí neodradilo. Poutníci setrvávali na místě pod deštníky a čekali na papežova další slova.

"Bylo to úžasné. Byla jsem uvnitř pod střechou, ale mnoho lidí čekalo venku, a já si říkala, že jsou vážně skvělí. Přála jsem si, abych mohla být tam venku pod deštěm s nimi, protože si to neuvěřitelně užívali,“ řekla agentuře Reuters přihlížející z Německa Catherina.

Po dvaceti minutách se vrátil

"Děkuji vám za tohle štěstí, vzdor a za vaši sílu, která je větší než déšť. Děkuji,“ ocenil neoblomný dav Benedikt XVI., poté co se po dvacetiminutové pauze vrátil k mikrofonu. Během následujícího proslovu pak vyzval k respektování božího daru života.

Shromáždění mladých na předměstí Madridu se konalo v den, kdy gay aktivisté uspořádali v centru města protest na obhajobu homosexuálních svazků. Třetí den papežovy návštěvy Španělska tak silně poznamenaly mnohdy násilné demonstrace za práva gayů.

Registrované partnerství, které bylo ve Španělsku uzákoněno v roce 2005, vyvolává v zemi neustále velké napětí mezi tamní socialistickou vládou a silnou římsko-katolickou církví.