Na tiskové konferenci nový generální tajemník NATO, který do funkce nastoupí 1.srpna, v krátkém prohlášení pronesl: "Je to pro mě velká čest, že jsem byl zvolen. Vynasnažím se naplnit očekávání. Dnes nastal skutečně historický okamžik nejen z toho důvodu, že Dán se ujímá pozice generálního tajemníka vůbec poprvé, ale zejména proto, že slavíme 60. výročí nejúspěšnějšího mírového hnutí, které kdy svět viděl“.

Turecko blokovalo volbu Rasmussena kvůli karikaturám Proroka

Rasmussena přitom kromě Ankary podporoval zbytek 28členné aliance. Rasmussen zůstal jediným kandidátem, i když původně jich bylo více. "O jiné jméno fakticky nešlo, s čímž já nesmírně souhlasím," zdůraznil český prezident Václav Klaus.

Ankara mu ale vytýkala to, jak se stavěl k zveřejnění kontroverzních karikatur proroka Mohameda v dánském tisku před několika lety. Ty vyvolaly v muslimském světě bouře nevole, premiér je ale obhajoval právem na svobodu projevu. Turecko kritizuje i to, že Kodaň nezasahuje proti televizi kurdských separatistů, která v Dánsku sídlí.

Čekání na Berlusconiho 

Ke zdržení programu přispěl i italský premiér Silvio Berlusconi, který nechal všechny ostatní státníky čekat, protože dlouze telefonoval.

Německá kancléřka Angela Merkelová několik minut marně čekala na červeném koberci, aby mohla zahájit sobotní úvodní ceremonii, italský premiér však stále hovořil a neměl se k tomu přidat se k ostatním. Merkelová pak symbolický sobotní ceremoniál zahájila bez něj.

Ceremoniál měl ukázat jednotu a mír v Evropě, který NATO pomáhalo bránit. Jako symbol bylo vybráno překročení Rýna po mostě mezi německým Kehlem a francouzským Štrasburkem. Z německé strany šla skupina vedená Merkelovou, z francouzské ji vedl Nicolas Sarkozy.

Berlusconi se ke skupině hlav států připojil až po slavnostním aktu.

Zdroj z italské vlády pak vysvětlil, že Berlusconi, který je známý svými manýrami playboye a sebestředností, telefonoval s tureckou delegací a snažil se jí přesvědčit, aby odblokovala volbu Ramussena.


Odpůrci NATO na ulici ve Štrasburku pálili zátarasy.

Odpůrci NATO na ulici ve Štrasburku pálili zátarasy.
FOTO: Wolfgang Rattay, Reuters

Demonstrace odpůrců aliance

Proti NATO se od sobotního rána konají demonstrace. Stovky odpůrců aliance se pokusily dostat do Štrasburku, ale pořádkové síly je pomocí slzného plynu zahnaly na ústup. Policie zasahovala na několika místech i v samotném městě. Demonstranti se srocovali kolem stadiónu Meinau a kolem komplexu štrasburské univerzity.

Demonstranti se šátky přes obličej a transparenty házeli kamením.

Demonstranti se šátky přes obličej a transparenty házeli kamením.
FOTO: Wolfgang Rattay, Reuters

Odpoledne se má uskutečnit mohutná demonstrace, jíž by se podle měnících se odhadů organizátorů mohlo zúčastnit 30 až 60 tisíc osob.

Kandidáti na post generálního tajemníka NATO
Anders Fogh Rasmussen
Šestapadesátiletý dánský premiér je favoritem volby. V čele Dánska stojí od roku 2001 a podporoval americkou invazi do Iráku.
Peter MacKay
Populární kanadský 43letý politik je ministrem obrany od roku 2007. Předtím byl ministrem zahraničí a zlepšil vztahy s USA narušené po invazi Američanů do Iráku.
Des Browne
Sedmapadesátiletý bývalý britský ministr zahraničí podporoval americkou invazi do Iráku. V roce 2007 však čelil tvrdé kritice, když 15 britských vojáků zadrželo íránské námořnictvo.
Radek Sikorski
Šestačtyřicetiletý polský politik zastává od roku 2007 post ministra zahraničí. Předchozí dva roky byl ministrem obrany. Držel se aktivního zapojení Polska do NATO a vyslal do Afghánistánu 900 vojáků.
Jonas Gahr Stoere
Osmačtyřicetiletý norský sociální demokrat je od roku 2005 ministrem zahraničních věcí. V letech 2000 a 2001 byl šéfem kanceláře premiéra. Při své návštěvě v Kábulu v lednu 2008 vyvázl nezraněn z teroristického útoku provedeného v hotelu, při němž bylo zabito šest lidí.
Solomon Pasi
Dvaapadesátiletý bulharský matematik a politik, který vede parlamentní výbor pro zahraničí vztahy, byl v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí. V roce 2004 se stalo Bulharsko členem NATO. Je jediným kandidátem, kterého na post oficiálně jmenovala vláda jeho země.
 Zdroj AP