"Hlásím se k odpovědnosti. Byli to moji muži, dal jsem jim k tomu příkaz a reagoval jsem tak na americké útoky bezpilotními letouny," sdělil Mahsúd agentuře Reuters telefonicky z blíže neurčeného místa.   

Záznam slyšel také reportér agentury AFP a řekl, že poznal Mahsúdův hlas. Američtí vyšetřovatelé se ale nepřestávají klonit k hypotéze, že byl pachatel psychicky narušen. Byl prý také vietnamského původu.

Pákistánské bezpečnostní kruhy nepovažují telefonické přihlášení za věrohodné. Upozornili na to, že mluvčí v telefonu nepostupoval tak, jak to teroristé obvykle dělají. Nehovořil prý o detailech akce a neidentifikoval útočníka. "Domníváme se, že Mahsúd nemá prostředky k útoku ve Spojených státech," řekl nejmenovaný pákistánský bezpečnostní zdroj agentuře AFP.

Hrozba Washingtonu

Muž v telefonickém hovoru tvrdí, že pachatelé byli dva, jeden prý byl Pákistánec a druhý cizinec. Jeden z nich prý při akci zahynul, druhému se podařilo uprchnout. "Dejte Spojeným státům vědět, že v blízké době provedeme zásadní útok proti Bílému domu a Washingtonu," sdělil mluvčí v telefonu.

V sobotu vpadl ozbrojený muž do centra pro imigranty v Binghamtonu v americkém státě New York. Postřílel 13 osob a nakonec zbraň obrátil také proti sobě. [celá zpráva]

Podle místních představitelů byl atentátník zřejmě vietnamského původu. Za cíl si vybral středisko, v němž se přistěhovalci připravují na zkoušky potřebné k získání amerického občanství.

Mahsúd se v úterý přihlásil také k pondělnímu atentátu proti policejnímu výcvikovému středisku u východopákistánského Láhauru. I v tom případě prý byly motivem odveta za americké nálety na pákistánská kmenová území poblíž afghánské hranice, tedy na oblasti poskytující útočiště talibům a také členům teroristické sítě Al-Káida. Již tehdy Mahsúd řekl, že pokud USA nepřestanou s nálety, zaútočí přímo v Americe.

Mahsúd má základnu v jednom z nich, v Jižním Vazíristánu. V úterý pohrozil chystaným útokem na USA, když tvrdil, že to bude akce, která ohromí celý svět. USA minulý týden vypsaly na jeho hlavu odměnu ve výši pěti milionů dolarů.