Sojuz na oběžnou dráhu dopravil v pořadí již osmnáctou posádku ISS, jejímiž členy jsou ruský kosmonaut Jurij Lončakov a jeho americký kolega Michael Fincke. Ve vesmíru zůstanou 175 dní. Na orbitální stanici vystřídají dosavadní posádku Sergeje Volkova a Olega Kononěnka.

Třetí křeslo v sojuzu obsadil šestý vesmírný turista, Američan Richard Garriott. Syn bývalého kosmonauta Owena Garriotta na ISS pobude deset dní a na Zemi se vrátí 24. října spolu s dosavadní posádkou, která na oběžné dráze pracovala od letošního dubna.

První aktivní turista

Garriott je podle dřívějších informací agentury Space Adventures, která se specializuje na výlety bohatých klientů, prvním "komerčně aktivním" vesmírným turistou. Na ISS chce provádět vědecké experimenty. Například biotechnologická společnost, jejímž spoluzakladatelem je jeho otec, má zájem, aby provedl experimenty s proteiny.

Za letenku do kosmu Garriott podle agentury Reuters zaplatil 35 miliónů dolarů (přibližně 651 miliónů korun). Vydělal si na ni podnikáním v oboru videoher.