Jediné Japonsko ze skupiny nejbohatších států světa, tzv. G8, se dostalo do první desítky. Nejvýraznější krok směrem k míru učinily za uplynulých dvanáct měsíců Angola, Indonésie a Indie. Česká republika si oproti loňsku pohoršila - ze 13. místa spadla na 17.

Žebříčku tradičně dominují skandinávské země v čele s Islandem. „Jsme rádi, že index potvrzuje hodnoty malé země, která nikdy neměla armádu a po staletí žije v míru,“ řekla islandská ministryně zahraničí Ingibjorg Solrun Gisladottiir s tím, že to snad Islandu pomůže k získání křesla nestálého člena Rady bezpečnosti OSN, na který země aspiruje vůbec poprvé.

Island má také v poměru nejméně občanů ve vězeňských či nápravných zařízených.

Na druhém místě žebříčku figuruje Dánsko, následuje Norsko, Nový Zéland a Japonsko, které je v první desítce jediným zástupcem skupiny G8. Nejpokojnější jsou tedy malé, stabilní demokracie. Příznivý stav ekonomiky nemusí ovšem nutně zaručit stejný výsledek, jak dokládá umístění dalších států G8. Francie skončila 36., Velká Británie 49., Spojené státy 97. a Rusko 131.

Těsně před posledními třemi státy skončil Afghánistán, Izrael a Čad.

Klidnější svět

Obecně je podle hodnocení svět klidnější, než před rokem. I když se v průměru v každé zemi rozrostly ozbrojené složky a pokračovala modernizace jejich výzbroje, ukazatele pro organizovaný zločin, politickou stabilitu a podmínky pro teroristické činy jsou lepší.

„To je povzbuzující. Světový mír ale dál závisí na malých krocích jedné každé země,“ řekl jeden ze zakladatelů indexu, australský podnikatel Steve Killelea.