"Nyní nevidím důvody, proč uvažovat o zahájení procedury pro porušení práva proti České republice," prohlásil Frattini na tiskové konferenci po zasedání ministrů.

Zdůraznil, že česko-americké memorandum nemá právně závazný charakter a že Praha do něj zapracovala většinu požadavků Evropské komise.

Posoudí memorandum v praxi
Klíčové podle něj bude až to, jak se bude text memoranda "přetavovat" do prováděcích opatřeních, která už právně závazná budou. Tento proces a hlavně výsledek hodlá komise velmi bedlivě sledovat a analyzovat.

"Nyní bude extrémně důležité kontrolovat, jak bude memorandum o porozumění předkládáno do prováděcích opatření," řekl Frattini.

Komisař se domnívá, že všechny státy porozuměly tomu, že jednoduše není možné přijmout, že se Američané snaží vyjednávat o některých věcech na bilaterální úrovni.

Celý text memoranda čtěte zde
Řekl, že taková jednání se mohou vést třeba o strážcích na palubách letadel. Ale státy by prý samy neměly rozhodovat, jak organizovat elektronické povolení cest (ETA) či další věci týkající se vízového režimu. Langer ale předtím zdůraznil, že ETA nejsou víza.

Ministři se pokoušeli najít v otázce víz do USA společnou pozici, rozpory v pohledu se jim ale nakonec překonat nepodařilo. Jednání o společném postupu budou na expertní i diplomatické úrovni pokračovat příští týden.

Memorandum o záměru zrušit pro Čechy víza do Spojených států, které v úterý bilaterálně podepsala ČR a USA, by prý mohlo "potopit" dohodu mezi Evropskou unií a Američany o datech o cestujících v letecké dopravě uzavřenou po složitých jednáních loni v létě.


Dohoda podepsána, konec víz do USA se blíží

Napsal to list Europolitics s odkazem na unijní zdroje. Kvůli tomu by mohl zavládnout chaos ve sdílení dat mezi EU a USA, což by pak mohlo zkomplikovat cestování mezi oběma kontinenty.


Čtěte také:
Slovinsko kritizuje ČR za dohodu o vízech s USA
Česku hrozí postih od EU za memorandum o vízech
Langer v USA podepsal zrušení víz pro Čechy