Deník zároveň upozorňuje, že historici důvěryhodnost těchto informací zpochybňují. "Beneš před válkou spolupracoval se sovětským rezidentem Pjotrem Zubovem," cituje Pravda internetovou stránku Služby vnější rozvědky Ruské federace.

V lednu 1948 se měl Zubov z pověření Stalina a Molotova vydat na cestu do Prahy, kde jednal s nemocným prezidentem. Měl Beneše přesvědčit, aby nepřekážel Gottwaldovi při přebírání moci v Československu.

"Zubov tento úkol úspěšně splnil," tvrdí na webu Vladimir Karpov, odborník na dějiny sovětské tajné služby. Zubov dostal za své služby Leninův řád.

Mělo jít o 10 tisíc dolarů

Zubov měl prezidentu Benešovi připomenout jeho důvěrné styky s Kremlem a Ljubjankou (sídlo NKVD -KGB) v minulosti. Údajně ho měl vydírat použitím stvrzenky na 10 tisíc dolarů, které převzal jeho sekretář, když Beneš v roce1938 odjížděl do exilu.

Podle Michala Štefanského z bratislavského Vojenského historického ústavu se stejnou senzací poprvé vyrukoval bývalý zástupce šéfa sovětské výzvědné služby Pavel Sudoplatov v pamětech vydaných v roce 1994 v USA.

"Informace o Benešovi vydíraném sovětskými agenty vyvolala už tehdy značný rozruch, ale dosud ji nepotvrdil žádný jiný zdroj," upozornil Štefanský.

Ani historička Jelena Serapionovová z Ruské akademie věd nedokáže podle listu jednoznačně posoudit, zda jde o "šokující odhalení, výmysl či úmyslnou dezinformaci". Za věrohodné však považuje, že Beneš poskytoval sovětskému vedení informace.

Je známo, že Beneš už v roce 1937 předal Stalinovi tajnou informaci o maršálovi Michailu Tuchačevském jako o německém agentovi. Šlo však o podvrh, který vyrobila německá tajná služba.

Talentovaný vojevůdce byl popraven, represe postihly značnou část sovětské generality.