Evropská unie a skupina zemí kolem Spojených států se až dosud nedokázaly dohodnout, zda konference na indonéském Bali má stanovit konkrétní závazek snížení emisí, jak očekává OSN a klimatický panel IPCC, nebo se jen obecně dohodnout na dalším jednání.

„Jsem velice znepokojen vývojem jednání,“ přiznal šéf Rámcové konvence OSN pro klimatické změny Yvo de Boer.

„Jsme v situaci buď všechno, nebo nic. Pokud se nám nepodaří dát dohromady podmínky pro jednání, pak se celý ten domeček z karet doslova rozpadne na kousky,“ dodal.

„Za slepou uličku mohou Spojené státy,“ řekl Al Gore, jenž spolu se šéfem IPCC Radžendrou Pačaurím získal za své aktivity kolem oteplování Nobelovu cenu míru.

USA chtějí další jednání
USA stále odmítají přistoupit na obecný závazek 25 až 40procentního snížení emisí pro vyspělé země, souhlasí však s požadavkem omezování i pro rozvíjející se státy, k nimž patří významní producenti skleníkových plynů.


Místo jasné dohody na Bali přišla americká delegace s pozvánkou pro 16 velkých znečišťovatelů na jednání v lednu na Havaji. Prezident George Bush tam bude, podobně jako na podzim ve Washingtonu, argumentovat ve prospěch dobrovolných závazků cestou „čistých“ technologií.

„Jsme trochu rozčarováni, že celý svět pořád čeká na USA,“ neudržel se portugalský ministr životního prostředí Humberto Rosa, jenž v Nusa Dua vystupuje jménem EU. Vyjádřil pochybnost nad smyslem lednové schůzky, jestliže se nyní v Indonésii představitelé zemí OSN rozejdou s prázdnýma rukama.