Hlavní obsah

Nobelovu cenu za mír dostali Al Gore a panel klimatologů

Bývalý americký viceprezident Al Gore a Mezivládní panel pro změny klimatu IPCC dostali v pátek Nobelovu cenu za mír. Varují před následky oteplování.

Nobelovu cenu za mír dostali Al Gore a panel klimatologů

Udělení ceny oznámil Nobelův výbor. Devětapadesátiletý Gore byl nejčastěji zmiňovaným favoritem ze 181 nominovaných kandidátů.

Podle severských komentátorů je Goreovo ocenění uznáním jeho úsilí o zmírnění negativních dopadů lidské činnosti na životní prostředí.

Radost z udělené ceny měl například ministr životního prostředí Martin Bursík: "Al Gore použil svoji politickou autoritu viceprezidenta USA zcela ve prospěch propagace tématu klimatických změn. Věnoval společenskému a politickému prosazení politiky na ochranu klimatu významnou část života a udělal ohromnou práci."

Albert Gore který byl za vlády Billa Clintona v letech 1993-2001 americkým viceprezidentem, se v posledních letech intenzivně věnuje ochraně životního prostředí. Poté, co v roce 2000 těsné prohrál v prezidentských volbách s Georgem Bushem, přednáší po světě o problematice globálního oteplování, které označuje za "nejhorší krizi, které svět nyní čelí".

Na toto téma napsal několik knih. Objevil se i v dokumentu o oteplování Nepříjemná pravda režiséra Davise Guggenheima, který letos dostal Oscara. Vyšel i v knižní podobě. Gore se letos také podílel na pořádání série koncertů Live Earth, které měly zvýšit povědomí o hrozbách klimatických změn.

Gore se ekologii se začal věnovat na konci 80. let. V roce 1992 vedl americkou delegaci na ekologickém summitu v Riu, kde prohlásil, že "záchrana životního prostředí musí být ústředním organizačním principem světa po skončení studené války". Ve stejném roce vyšla jeho kniha Země na misce vah: Ekologie a lidský duch (česky 2000).

Gore pochází z rodiny politiků

Albert Arnold Gore se narodil 31. března 1948 ve Washingtonu v rodině politiků. Po bakalářském studiu na Harvardu sloužil dva roky ve Vietnamu jako válečný zpravodaj. Po odchodu do civilu v roce 1971 se stal reportérem novin The Tennessean a začal studoval religionistiku a později i právo na Vanderbiltově univerzitě.

Studium nedokončil a v roce 1976 zahájil politickou kariéru jako člen Sněmovny reprezentantů za stát Tennessee. Od roku 1984 zaujal za Tennessee místo v Senátu.

V roce 1988 se neúspěšně pokoušel získat za demokraty nominaci na prezidentský úřad, o které uvažoval i v roce 1992. Nakonec se rozhodl nekandidovat a vítězný Clinton si ho vybral za viceprezidenta.

V administrativě Clintona proslul nejen jako bojovník za životní prostředí ale také jako propagátor internetu. Nyní je šéfem kabelové a internetové televize Current TV.

Letos vyšla další Goreova kniha The Assault on Reason (Útok na rozum), ve které se pouští do tvrdé kritiky Bushovy vlády. A vydání knihy někteří politologové označili za skrytý počátek kampaně Gorea před prezidentskými volbami v roce 2008. Gore návrat do politiky nevyloučil.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků