Marketingový výzkum proběhl mezi 500 obyvateli Ostravy i studenty středních škol. Právě ti by mohli na nové fakultě studovat již v akademickém roce 2010/2011. Přínos ve vzniku lékařské fakulty vidí 92,9 % respondentů.

„Potvrdil se i zájem studentů. V samostatném výzkumu jich odpovídalo zhruba 340. Je pro nás pozitivní, že 61 % studentů informace o vzniku lékařské fakulty v Ostravě zaujala,“ uvedl rektor Ostravské univerzity v Ostravě Jiří Močkoř. Studenty zajímaly především informace o podobě přijímacího řízení a také to, jaké obory bude možné na fakultě studovat. Nejčastěji zmiňovanými pozitivy, která studenti oceňují, je další možnost studia lékařských oborů na Moravě.

Z oslovených studentů uvažuje o studiu medicíny 22 % respondentů, přičemž 60 % z nich by rádo tento obor studovalo přímo v Ostravě.

V České republice je zatím celkem sedm lékařských fakult, které jsou součástí tří univerzit a nachází se v pěti různých městech. Univerzita Karlova má tři lékařské fakulty v Praze, jednu v Plzni a jednu v Hradci Králové. Po jedné fakultě mají i Masarykova univerzita v Brně a Univerzita Palackého v Olomouci.

Seznam by měl být brzy rozšířen i o fakultu v Ostravě. Vznik lékařské fakulty v moravskoslezské metropoli má dlouhodobou podporu statutárního města Ostrava i Moravskoslezského kraje. Lékařská fakulta by měla navázat na činnost Fakulty zdravotnických studií, která má ve své nabídce 17 medicínských a zdravotnických oborů. Kořeny zdravotních studií na Ostravské univerzitě sahají do roku 1993.