Jednou z možností, jak nalézt brigádu, je využít nabídky některé z četných pracovních agentur specializujících se na studenty. Musíte ale počítat s tím, že si agentura z vašeho výdělku vezme provizi. Na agenturu je určitě lepší se obrátit, pokud chcete přes léto pracovat v zahraničí. Budete tak mít jistotu, že vás za hranicemi nečeká nějaké nepříjemné překvapení.

Práci si můžete také nalézt sami na různých inzertních serverech. I tam ovšem často narazíte na pozice vypisované pracovními agenturami. Letní brigády nabízí i některé úřady práce a pokud jste dostatečně odvážní, můžete se na možnost praxe poptat přímo u zaměstnavatele, u kterého by se vám líbilo pracovat.

Nejen finance jsou důležité

Při výběru brigády je dobré zvážit nejen výši výdělku (odměny se pohybují přibližně mezi 70 Kč a 130 Kč za hodinu), ale také to, jestli vás práce bude bavit a zda vám pomůže získat zkušenosti, které uplatníte při studiu nebo v pozdějším zaměstnání.

Práce v zahraničí vám pomůže zlepšit jazyk a také, jak se říká, rozšířit obzory, mnoho zaměstnavatelů z různých oborů nabízí letní stáže, které se budou mimo jiné dobře vyjímat ve vašem životopise, a během léta si můžete také „nanečisto“ vyzkoušet, jaká práce by vás bavila.

Při výběru brigády se můžete zaměřit také na společenskou prospěšnost. Přiložit ruku k dílu můžete například v pečovatelské službě, spolupracovníky z řad studentů hledají také ekologická sdružení.

Ať už ale budete obsluhovat v rychlém občerstvení, telefonovat v callcentru, sedět v recepci nebo hlídat děti v Anglii jako au-pair, získáte z letní brigády kromě nějaké té koruky také cennou zkušenost. A kdyby to náhodou byla zkušenost špatná (velká dřina za málo peněz), budete mít alespoň čerstvou motivaci ke studiu.