Základ Pardubické univerzity byl položen už v roce 1950 založením Vysoké školy chemické. Současný název nese od roku 1994. Na sedmi fakultách Univerzity Pardubice k 31. říjnu 2007 studovalo 9 207 studentů. Největší počet z nich navštěvuje Fakultu ekonomicko-správní.

Pro a proti

Pardubická univerzita je vysokoškolským zařízením střední velikosti. Takže nezabloudíte, a přesto se můžete tak trochu schovat v davu. Univerzita se neustále rozvíjí a každý rok se na fakultách otevírá spousta nových oborů.

Některé z fakult jsou poměrně mladé, občas se tedy můžou vyskytnout problémy, které fakulty řeší až za plného provozu. To se ovšem často nevyhýbá ani fakultám s tradicí desítek let.

Možná že pardubická univerzita také nebude mít takové jméno jako některé z našich velkých univerzit, ale to se může zase pozitivně projevit i v podobě menšího síta při přijímacích zkouškách. Jirka, student Dopravní fakulty Jana Pernera, pro Studentské městečko.cz uvedl: „Myslím, že Pardubice jsou pro studenty město tak akorát. Já jsem zkoušel i univerzitu v Praze a můžu říct, že Pardubice jsou pro studenty lepší.“

Co studovat v Pardubicích

Pardubice jsou stále vnímány jako město chemického průmyslu. Dříve se sem také chodila studovat převážně chemie. Od roku 1990 se ale škola transformovala do podoby univerzity. Fakulta chemicko-technologická je dnes dokonce až čtvrtou fakultou v počtu studentů. Více studentů navštěvuje Fakultu ekonomicko-správní, Dopravní fakultu Jana Pernera a dokonce i Filozofickou fakultu.

Zajímavá je například velice ojedinělá Fakulta restaurování. Tyto fakulty doplňují ještě Fakulta zdravotnických studií a Fakulta elektrotechniky a informatiky. Dohromady můžete vybírat ze zhruba 50 oborů prezenční a 20 kombinované formy bakalářského studia. Nebo zkusit štěstí na jednom z 16 oborů pětiletého magisterského studia na Fakultě chemicko-technologické.

Bydlení

Co se kolejí týče, výběr druhů pokojů je opravdu pestrý. Vybírat lze z dvou- až třílůžkových pokojů, z pokojů se sociálním zařízením i kuchyňkou ve společných prostorách nebo s vlastním sociální zařízením a kuchyňským koutem v ceně zhruba 2 000 až 2 700 korun za měsíc.

Na výběr jsou také místa v dvou- nebo čtyřlůžkových garsonkách v ceně asi 2 200 až 2 800 korun. Platit se dá i za celou garsonku a to asi 4 700 až 5 100 korun za měsíc (dvougarsonka je asi za 6 000 korun).

Studenti si připlatí za internet, některé elektrospotřebiče nebo uložení kola v kolárce. Při požadavku na ponechání volného lůžka na pokoji se platí půlka z jeho ceny. Cena bytu 2+1 se různí podle lokality a vybavenosti. Dá se sehnat byt za 8 000 korun za měsíc, ale počítat se dá spíš s nájmem kolem 10 000 korun za měsíc.

Převzato z portálu Studentské městečko