Mezi výhody statutu studenta patří zbavení povinnosti platit zdravotní pojištění, protože pojistné za studenta, podobně jako za jiné tzv. „státní pojištěnce“, odvádí zdravotním pojišťovnám stát.

V současné době je pro platby pojistného státem v případě studentů stanovena věková hranice 26 let, do čehož se v dnešní době, kdy lidé čím dál tím častěji začínají studovat vysokou školu později, než ihned po získání středoškolského vzdělání, a kdy studenti často přerušují studium, aby si zvýšili kvalifikaci studijním či pracovním pobytem v zahraničí apod., mnoho studentů „nevejde“.

O zrušení této hranice se začalo více mluvit v souvislosti s uvažovaným zavedením školného na veřejných vysokých školách. Termín pro zavedení školného ještě není stanoven, měla by mu totiž předcházet řada opatření, mezi která kromě zprovoznění systému studijních půjček a spoření na vzdělání patří právě odstranění věkové hranice 26 let v případě plateb pojistného státem.

Za působení Dany Kuchtové na postu ministryně školství se ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy objevovaly informace, že by k této úpravě mohlo dojít v roce 2010.

Změna v blízké době nenastane

A jak je tomu dnes, když v čele ministerstva školství stojí Ondřej Liška? Podle právního a legislativního odboru Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy „návrhy na změnu v tomto směru existují, ale jsou provázané s řadou zákonných norem, a to i mimo rezort školství, takže eventuální změna určitě nenastane v blízké době“.

Takže pokud jste student, který se k této „magické hranici“ 26 let právě blíží, raději nenechávejte vyřízení svého zdravotního pojištění na poslední chvíli, aby vás za pár měsíců či let nepřekvapil nepříjemný dopis od pojišťovny.