NSZ se v letošním roce konají poprvé už 24. 11. 2007, přičemž uzávěrka přihlášek měla původně vypršet už 8. 11. 2007.  Protože ale společnost Scio zaznamenala doposud relativně nízký počet přihlášených, rozhodla se v zájmu uchazečů posunout termín uzávěrky přihlášek do neděle.

Účast v prvním termínu NSZ je výhodná zejména pro uchazeče hlasící se na obory, kde je podmínkou k příjetí složení zkoušky z matematiky. NSZ z matematiky je možné absolvovat v listopadovém, a poté již pouze v jednom z následujících termínů. Některé fakulty nebudou zohledňovat pozdní termíny NSZ. I pro jejich uchazeče proto má účast v prvním termínu značný význam.

Počet fakult, které budou v roce 2007/2008 přijímat uchazeče podle Národních srovnávacích zkoušek (NSZ), organizovaných společností Scio, vzrostl na bezmála 40, další fakulty se k NSZ stále ještě připojují. V přepočtu na uchazeče to znamená, že téměř 50 tisíc z nich letos bude muset NSZ absolvovat. Na účasti uchazečů již v prvním termínu NSZ mají zájem i samotné fakulty.