Hlavní obsah
Starosta Chicaga Anton Cermak (Antonín Čermák) Foto: ČTK

Český starosta Chicaga chytil kulku pro amerického prezidenta, je tomu už 78 let

"Jsem rád, že jsem to byl já, a ne vy," řekl 15. února 1933 poté, co jej zasáhla kulka, starosta Chicaga a Čechoameričan Anton Cermak (Antonín Čermák). Mužem, jehož kladenský rodák zaštítil v Miami vlastním tělem a kterému Cermak svá slova adresoval, nebyl nikdo jiný než v listopadu předchozího roku zvolený americký prezident Franklin Delano Roosevelt.

Starosta Chicaga Anton Cermak (Antonín Čermák) Foto: ČTK
Český starosta Chicaga chytil kulku pro amerického prezidenta, je tomu už 78 let

Atentátník, třiatřicetiletý přistěhovalec ze Sicílie Giuseppe Zangara, byl ihned zadržen a za pokus vraždy odsouzen k 80 letům vězení.

Když však 6. března Cermak svým zraněním podlehl, byl Zangara o čtyři dny později postaven znovu před soud, odsouzen k trestu smrti a 20. března popraven. O tom, kterému z politiků byla kulka doopravdy určena, se dodnes spekuluje.

Část pomníčku kladenskému rodákovi Antonínu Josefu Čermákovi na jeho rodném domku v Kladně

Foto: ČTK

Podle znalců to mohl být skutečně Anton Cermak, který vedl velký boj s chicagským podsvětím, zejména s pověstným gangsterem Al Caponem a jeho bandou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků