Michael Jackson zavítal do Prahy v rámci History World Tour, turné věnovaného propagaci nového alba HIStory, a v hlavním městě pobyl v září roku 1996 pět dní.

První vlaštovkou možnosti přivítat Michaela Jacksona v české metropoli byla Jacksonova socha vztyčená na pražském Výstavišti. Ta nejen zde, ale i v dalších dvaceti evropských městech, vyrostla při příležitosti uvedení alba HIStory na trh.

Michael slíbil: „Kde se socha objeví, tam i zavítám!“ A svým slibům dostál.

Na Ruzyni přiletěl Jackson 3. září soukromým letadlem Boeing 707 a během své pražské návštěvy byl na roztrhání. Stihl prohlídku důležitých pražských pamětihodností, návštěvu dětského domova na Zbraslavi, traumatologického centra pro děti v Motole i schůzku s tehdejším prezidentem České republiky Václavem Havlem.

Silné osobnosti z různých světů se potkaly na Pražském hradě 6. září 1966.

Michael Jackson obklopený fanoušky po příletu do Prahy

Michael Jackson obklopený fanoušky po příletu do Prahy

FOTO: Stanislav Peška, ČTK

Nervózní DJ Bobo

Samotný koncert přišel na řadu v deštivém podvečeru 7. září 1996. Fanoušky se pokusil dostat do varu nejprve švýcarský diskotékový mág DJ Bobo. Neúspěšně, všichni se těšili pouze na popového krále. DJ Bobo později přiznal, že byl hodně nervózní.

„Byl jsem opravdu vyplašený. Tolik lidí, ani jsem nemohl dohlédnout na jejich konec. Byl jsem rád, že jsem to měl za 15 minut za sebou,“ vzpomínal na památné vystoupení tehdejší Jacksonův předskokan.

Michaelovo představení začalo přibližně v 8:30 hod. krátkým dokumentem, který zachycoval Michaelův umělecký život formou 3D letu v raketě. Pak se ona raketa objevila na pódiu. Michael z ní vystoupil na jeviště ve zlatém kostýmu a s helmou na hlavě.

Vidět Jacksona a umřít

Při koncertu následně zahrál všechny své největší hity. Začal hitovkou Scream, následovaly They Don’t Care About Us, Stranger in Moscow, Thriller i další písně a třešničkou na dortu byla apelující Heal The World.

Michael Jackson během vystoupení v Praze v roce 1996

Michael Jackson během vystoupení v Praze v roce 1996

FOTO: fotobanka Profimedia

Více než 130 000 domácích i zahraničních fandů bylo z několikahodinové show plné světelných efektů nadšeno a při závěrečné písni slzeli nadšením. „Dočkala jsem se a viděla Michaela, nyní můžu v klidu umřít,“ nechala se bezprostředně po koncertu slyšet jedna z ryčících fanynek.

Novináři ale Jacksonův koncert druhý den v tisku ztrhali. „Velké nic, „Nejhorší kulturní zážitek“ či „Směšný cirkus,“ i články opatřené takovýmito titulky se objevily 8. září na pultech.

Na tom však nesešlo, pro naprostou většinu lidí bylo Jacksonovo vystoupení z předchozího dne životním zážitkem.