Empire State Buliding byla navržena americkým architektem William F. Lambem z firmy Shreve, Lamb and Harmon. Mezi jeho díla patří i budova 521 na Fifth Avenue nebo Forbes Magazine Building, obojí v New Yorku.

Stavební výkresy Empire State Bulidingu měl hotové za pouhé dva týdny. Stavba začala 21. ledna v roce 1930, o dva měsíce později, symbolicky 17. března na svatého Patrika byly zahájeny práce na konstrukci.

Stavbyvedoucím byl pověřen John W. Bowser, za jeho práci na budově mu byl po smrti postaven náhrobek, který byl zmenšeninou Empire State Building. Na projektu pracovalo na 3400 lidí, pět lidí zemřelo během výstavby. Už za rok budova stála tak, jak ji známe dnes. 1. května 1931 přestřihl pásku ředitel společnosti Empire State, Inc. Al Smith.

Al Smith pokládá základní kámen.

FOTO: fotobanka Profimedia

Stavba na Empire State Building roku 1930

FOTO: fotobanka Profimedia

Slavnostní otevření Empire State Building

FOTO: fotobanka Profimedia

Při slavnostním otevření byly přítomny desítky lidí.

FOTO: fotobanka Profimedia

Empire State Building se stala okamžitě nejvyšší budovou světa se svými 443,2 metry včetně antény a vydržela na první příčce až do roku 1971, kdy v sousedství bylo postaveno první z „Dvojčat.“ Náklady na výstavbu Empire State Building se vyšplhaly na téměř 41 miliónů dolarů, měla na tu dobu neuvěřitelných 102 pater. Roku 1981 se budova dostala na seznam Newyorských kulturních památek a o pět let později se stala americkou Národní kulturní památkou.

Známá vyhlídková budova byla první stavbou s více než sty patry, má 6500 oken a neskutečných 73 výtahů. V roce 1964 byly na vrchol budovy přidělány světlomety, které vrcholek Empire State Buildingu osvětlují v různých barvách či motivech, například na svatého Patrika zeleně, ke konci roku ve vánočních motivech, v běžné dny se osvětlení mění po několika hodinách.

Pohled na Empire State Building z Páté Avenue

FOTO: fotobanka Profimedia

Newyorská budova ve vánočních barvách

FOTO: fotobanka Profimedia

Patro budovy po náletu letounu roku 1945

FOTO: fotobanka Profimedia

Mytí oken se stalo adrenalinovým sportem.

FOTO: fotobanka Profimedia

Výhled z posledního patra

FOTO: fotobanka Profimedia

S výškovou budovou se pojí i několik incidentů. V roce 1945 do ní narazil bombardér B-25, požár byl už po 40 minutách uhašen, zemřelo však 14 lidí. Další nešťastné události, které se pojí s Empire State Building, jsou sebevraždy. Za 80 let své existence spáchalo sebevraždu na této výškové budově více než třicet lidí. K první sebevraždě došlo ještě před dokončením stavby, když jeden z dělníků dostal výpověď.

Empire State Building sehrál i důležitou roli v několika velkofilmech, tím nejznámějším je snímek King Kong z roku 1933, ve kterém obří lidoop vyleze na vrchol budovy, v ruce drží svou životní lásku a braní ji před nálety bombardérů, náhle ale padá k zemi, když je sestřelen a umírá. V roce 1983, ku příležitosti 50. výročí filmu, byl nafukovací devadesátimetrový King Kong umístěn na vrchol budovy.

V hlavní roli Empire State Building a obří lidoop ve filmu King Kong z roku 1933

FOTO: fotobanka Profimedia

Slavný běh po schodech do posledního patra Empire State Buildingu

FOTO: fotobanka Profimedia

V literatuře se výšková budova objevila například v publikaci Úžasná dobrodružství Kavaleria a Claye od Michaela Chabona, za který také získal Pulitzerovu cenu v roce 2000. Empire State Building je zde uváděna jako integrální spiklenecké zařízení.