Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Pavel Karban, Právo

Zveřejnění zadání přijímaček bylo neoprávněné, tvrdí právní analýza Cermatu

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) má právní analýzu, podle které bylo zveřejnění zadání jednotných přijímacích zkoušek, které se konaly 12. dubna, neoprávněné. Zadání testových otázek a formulace možných odpovědí jsou autorským dílem a neexistuje veřejný zájem, který by odůvodňoval tento zásah do autorského práva, sdělil mluvčí Cermatu Jan Pohanka. Zadání zveřejnila minulý čtvrtek na svém webu iniciativa Maturitní data – odtajněno.

Ilustrační foto Foto: Pavel Karban, Právo
Zveřejnění zadání přijímaček bylo neoprávněné, tvrdí právní analýza Cermatu

„Centrum bude postupovat tak, aby bylo postaveno na jisto a veřejně sděleno, že není možné, aby jedinci nebo skupina rozhodovali o tom, co je veřejným zájmem, a to jen na základě svých úsudků, či dokonce spekulací,” uvedl Cermat.

Podle Oldřicha Botlíka z iniciativy Maturitní data – odtajněno, který test zveřejnil, není zadání testu chráněno autorským zákonem, odvolává se rovněž na veřejný zájem.

Tajně ofocená či naskenovaná zadání se objevila na internetu i po státních maturitách v minulých letech, uvedl. Myslí si, že Cermat zvýhodňuje uchazeče, kteří si zadání umějí obstarat například díky kontaktům svých rodičů ve školách nebo na internetu. [celá zpráva]

Zveřejnění až po náhradních termínech

Tvrzení, že zveřejněním byla zajištěna rovnost i pro ty, kteří „nemají konexe”, je podle Pohanky spekulativní a hraničící s pomluvou.

„Neexistuje takový veřejný zájem, který by odůvodňoval tento masivní zásah do autorského práva,” sdělil mluvčí.

Cermat se zveřejnění testů nebrání, ale chce tak učinit až po náhradních termínech přijímacích zkoušek na střední školy, tedy po 12. květnu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků