Hlavní obsah

Zájem o vykopávky v Mikulčicích vzrůstá, budou v provozu i v zimě

Zájem o prohlídky velkomoravského hradiště Valy u Mikulčic na Hodonínsku vzrůstá. Letos si je prohlédlo 17 500 turistů, tedy asi o 2500 návštěvníků více než loni. "Kvůli vzrůstajícímu zájmu budou nově tamní expozice otevřeny také přes zimu," řekl vedoucí stálé výstavy Slovanské hradiště Mikulčice František Synek.

Zájem o vykopávky v Mikulčicích vzrůstá, budou v provozu i v zimě

Lákadlem na Valech je loni otevřený zmodernizovaný druhý pavilon. Objekt ukrývá torzo druhého mikulčického kostela s kosterními pozůstatky velmožů. Stálá výstava byla upravena tak, aby vytvářela dojem potemnělého středověkého chrámu. 

Od letošního léta zdobí areál 3,5 metru vysoké sousoší patronů Moravy - svatého Cyrila a Metoděje. Je více než pravděpodobné, že v nich věrozvěstové působili. Valy by podle historiků mohly být dokonce bájným Veligradem - hlavním městem Velkomoravské říše, které se dosud nepodařilo objevit.

Zájem o Valy se podle Synka zvýšil také kvůli četným akcím pořádaným pro děti. Školáci se například učí psát svá jména hlaholicí - písmem, které vytvořili Cyril s Metodějem. Mohou připravovat zapomenuté pokrmy a přenášky o Valech jim kromě procházek mezi vykopávkami zpestřují vystoupení šermířů.

Mikulčický komplex čeká rozsáhlá modernizace, která začne v příštím roce. Prohlídkovou trasu zatraktivní skleněné tabule, do nichž budou vyleptány kresby již zaniklých objektů. Nad hradištěm bude vztyčena rozhledna s obdobnými tabulemi.

Česko a Slovensko navrhli před časem areál v Mikulčicích a velkomoravský kostel v nedalekých Kopčanech na zápis mezi světové památky UNESCO. Země ale kandidaturu na poslední chvíli stáhly s odůvodněním, že areál není na zápis ještě připravený. Návrh opět předloží po ukončení plánovaných prací.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků