Hlavní obsah
 

Výzkumníci dali dohromady první komplexní geologickou mapu Měsíce

Týmu odborníků se s využitím množství starých i nových dat poprvé podařilo komplexně zmapovat a jednotně klasifikovat celý lunární povrch. Na výsledné mapě, nazvané „Sjednocená geologická mapa Měsíce” (Unified Geologic Map of the Moon), se podíleli zejména vědci z amerického USGS Astrogeology Science Center. Videoukázku digitální mapy nabízí agentura AP.

 
Výzkumníci dali dohromady první komplexní geologickou mapu Měsíce

Experti z vědeckého centra pro astrogeologii na mapě spolupracovali s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) a výzkumným ústavem Lunar and Planetary Institute.

Využití dat z misí Apollo

Geologická mapa je syntézou šesti regionálních geologických map z misí Apollo, aktualizovaných na základě údajů z nedávných satelitních misí, například z družice Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), která má k dispozici též laserový výškoměr LOLA (Lunar Orbiter Laser Altimeter). Ten dokáže detailně zaznamenat i topografickou strukturu Měsíce.

Digitální mapa má být k dispozici online a ukazovat povrch Měsíce v mimořádných detailech (měřítko 1:5 000 000).

Vlevo přivrácená, vpravo odvrácená strana Měsíce

Foto: NASA / GSFC / USGS

Pro budoucí mise na Měsíc

Měsíční mapa má sloužit jako definitivní plán povrchové geologie naší přirozené družice pro budoucí lidské lunární mise. Podle tvůrců navíc bude užitečná pro mezinárodní vědeckou komunitu, pedagogy i širokou veřejnost.

Plány návratu na Měsíc však může s velkou pravděpodobností negativně ovlivnit současná koronavirová pandemie.

„Uvědomujeme si, že to bude mít důsledky pro mise NASA, ale naší prioritou číslo jedna je zdraví a bezpečnost našich zaměstnanců,” uvedl už v březnu šéf vesmírného úřadu Jim Bridenstine.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků