Hlavní obsah
Tibetská vlajka v ulicích Prahy během návštěvy čínského prezidenta Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Vrcholný orgán studentů VŠ podpořil FAMU v kauze tibetské vlajky

Předsednictvo Studentské komory Rady vysokých škol podpořilo Akademický senát FAMU ve snaze o vysvětlení incidentu s tibetskou vlajkou při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Studentská komora také plně podpořila usnesení Akademického senátu FAMU, který pokládá tuto událost za bezprecedentní narušení práva na svobodu vyjadřování.

Tibetská vlajka v ulicích Prahy během návštěvy čínského prezidenta Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Vrcholný orgán studentů VŠ podpořil FAMU v kauze tibetské vlajky

Fakulta se během návštěvy čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března připojila k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu.

Přímo v budově se o vlajku zajímali dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie. Podle České televize policie incident popřela.

Předsednictvo Rady vysokých škol tato událost znepokojila a stejně jako FAMU žádá příslušné orgány o řádné prošetření a veřejné vysvětlení celého incidentu. [celá zpráva]

„Zdůrazňujeme, že svoboda projevu a akademická práva jakožto základní principy demokracie jsou nedílnou součástí naší společnosti a nesmějí být za žádných okolností kýmkoliv ohýbány či oklešťovány,” uvedla ve svém usnesení.

Svoboda projevu bez ohledu na názor na situaci

Svoboda vyjadřování je hodnotou nezbytnou nejen pro zdravou funkci akademického prostředí, ale rovněž pro fungování celé demokratické společnosti, uvedla místopředsedkyně studentské komory Barbora Stuhlová.

„Ať už je názor na situaci kolem návštěvy čínského prezidenta v ČR jakýkoli, stojím plně za právy studentů, kteří se ho rozhodli manifestovat vyvěšením tibetské vlajky, a také Akademickým senátem FAMU, jenž ji na své budově ponechá jako symbol svobody slova,” doplnila v tiskové zprávě.

Předseda Studentské komory Rady vysokých škol Hynek Roubík věří tomu, že policie tuto záležitost dostatečně vysvětlí.

„V opačném případě by bylo namístě, aby uznala pochybení a vyvodila z něj patřičné důsledky,” dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků