Hlavní obsah
Tibetská vlajka v ulicích Prahy během návštěvy čínského prezidenta Foto: Kateřina Šulová, ČTK

FAMU vyzvala policii, aby prošetřila incident s tibetskou vlajkou

Akademický senát pražské filmové fakulty vyzval vedení policie, aby vyšetřilo chování dvou mužů, kteří se v době návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR zajímali o tibetskou vlajku na budově školy. Muži se představili jako příslušníci kriminální policie. Senát pokládá tento počin za bezprecedentní narušení práva na svobodu vyjadřování. Fakulta o tom informovala na svém webu.

Tibetská vlajka v ulicích Prahy během návštěvy čínského prezidenta Foto: Kateřina Šulová, ČTK
FAMU vyzvala policii, aby prošetřila incident s tibetskou vlajkou

Podle České televize policie ve čtvrtek incident popřela. Mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán ve zprávě pro ČT jednoznačně vyvrátil, že by se podobná situace odehrála, a poukázal na to, že vyvěšování vlajek nepodléhá žádnému povolení.

Škola však v pátek zveřejnila kamerový záznam, který celou událost zachytil. Bocán poté slíbil, že policie celou věc prošetří. "Na základě informací, které se objevily v některých médiích, je i tento údajný exces prověřován kontrolními orgány policie," řekl ČT mluvčí.

Fakulta se během návštěvy čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března připojila k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu.

Dva muži se na děkanát FAMU, který sídlí na Smetanově nábřeží naproti Žofínu, dostavili ve středu 30. března v ranních hodinách. Právě ve středu se Si Ťin-pching účastnil ekonomického fóra na pražském Žofíně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků