Hlavní obsah
 

Voyager 2 úspěšně pronikl do mezihvězdného prostoru. Jako druhý lidský přístroj v historii

Teprve podruhé v historii vstoupil objekt vyrobený člověkem do mezihvězdného prostoru. Po 41 letech cesty tuto hranici překonala americká sonda Voyager 2, jež byla vypuštěna v roce 1977. Přístroj tak následuje sesterskou sondu Voyager 1, která do mezihvězdného prostoru vstoupila už před šesti lety.

 
Voyager 2 úspěšně pronikl do mezihvězdného prostoru. Jako druhý lidský přístroj v historii

Ačkoliv byl Voyager 1 vypuštěn o 16 dní později, kvůli větší rychlosti vstoupil do mezihvězdného prostoru dříve.

Voyager 2 nyní podle dostupných dat překonal vnější hranici heliosféry, kde se horké sluneční větry setkávají s chladným mezihvězdným prostředím.

Danou skutečnost, kterou americký vesmírný úřad NASA oznámil v pondělí, potvrdil pak i šéf mise Edward Stone s tím, že Voyager 2, který zkoumal planety Jupiter, Saturn, Uran a Neptun, překonal zmíněnou hranici už 5. listopadu.

Informace dorazí na Zemi za 16,5 hodiny

„Původně jsme ani netušili, jak dlouho tato sonda může fungovat,“ řekl potěšený Stone stanici BBC. Původně se počítalo, že mohou obě sondy fungovat třeba jen pět let. [celá zpráva]

Nyní je sonda od Země podle agentury Reuters vzdálena zhruba 18 miliard kilometrů a pohybuje se rychlostí okolo 54 tisíc kilometrů v hodině. Řídicí středisko se sondou nadále může komunikovat. Informacím ale trvá přibližně 16 a půl hodiny, než dorazí od aparátu na Zemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků