Hlavní obsah

Voda na Měsíci je využitelný zdroj, uvedla NASA

Na Měsíci jsou oázy s vodou, kterou by mohli využít i astronauti, uvedl americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Vědci studovali výsledky experimentu z minulého roku, při kterém vypálená raketa vymrštila asi 200 kilogramů zmrzlé vody.

Voda na Měsíci je využitelný zdroj, uvedla NASA

Spolu s vodou se objevilo také množství stříbra, rtuti a jiných nečekaných prvků a sloučenin. NASA v říjnu 2009 vyslala raketu ke kráteru Cabeus, který leží na straně Měsíce stále odvrácené od Slunce, zejména proto, aby zjistila zda a kolik se na Měsíci nachází vody.

Podle posledních odhadů, které vědci učinili na základě pozorování vymrštěného materiálu, dopad rakety uvolnil asi 185 kilogramů ledu, tedy dvakrát více, než kolik astronomové původně naměřili a mnohem více, než kdy očekávali.

 

To místo vypadá jako pokladnice prvků a sloučenin, které se uvolnily po celém Měsíci a které někdo dal do této nádoby v permanentním stínu
geolog Peter Schultz

 

NASA odhaduje, že v celém raketou zasaženém kráteru může být až 4,55 miliard litrů vody, která by mohla tvořit asi 5,6 procent obsahu kráteru.

Kráterů může být hodně

Na obou pólech Měsíce pak prý může být podobných kráterů celá řada. Vedle vody zjistili vědci také přítomnost oxidu uhelnatého, amoniaku, sodíku nebo stříbřitých kovů.

"To místo vypadá jako pokladnice prvků a sloučenin, které se uvolnily po celém Měsíci a které někdo dal do této nádoby v permanentním stínu," uvedl v prohlášení planetární geolog Peter Schultz z Brownovy univerzity v USA.

Vědci NASA nechali loni raketu do Měsíce narazit rychlostí přes 9000 kilometrů za hodinu, tedy více než sedminásobnou rychlostí zvuku. Střela vytvořila kráter široký 25 až 30 metrů a vymrštila 4000 až 6000 kilogramů materiálu. Spolu s raketou byla k Měsíci vyslána sonda Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS), která náraz natočila a jeho záznam odeslala na Zemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků