Hlavní obsah
Jednotlivé stopy velkých šelem ochránci přírody zdokumentovali. Foto: Martin Strnad

Velkých šelem v Beskydech neubývá

Dvanáct rysů se podle ochránců přírody pohybuje v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy. Další dvě zvířata se vyskytují v Moravskoslezských Beskydech. Právo o tom informovala Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Beskydy. Jejich počty jsou téměř shodné s loňskými čísly.

Jednotlivé stopy velkých šelem ochránci přírody zdokumentovali. Foto: Martin Strnad
Velkých šelem v Beskydech neubývá

K daným počtům došli ochránci přírody po rozsáhlém sčítání velkých šelem, které podnikli s dalšími sedmdesáti profesionály a dobrovolníky v Beskydech a přilehlých částech.

„Podle všech aktuálních poznatků se nyní v CHKO Beskydy a v pohraničním slovenském území pohybuje asi dvanáct dospělých rysů, jedna vlčí smečka se vyskytuje v Javorníkách převážně na slovenské straně, v Moravskoslezských Beskydech byly nalezeny stopy dalších dvou zvířat a na severu CHKO Beskydy pak jednoho vlka,“ přiblížila Bartošová.

Medvědy zatím nenašli

Ochráncům se v současné době naopak nepodařilo potvrdit přítomnost medvědů v Beskydech, ani v javornické části CHKO Kysuce. „To ale neznamená, že zde medvědi nežijí. Je pravděpodobné, že se v zimě zdržovali v nepřístupných horských lokalitách,“ vysvětlila Bartošová.

Pro zdejší horskou přírodu je přítomnost velkých šelem zásadní.
Dana Bartošová

Podle ochránců přírody je potěšující, že rysi, vlci a medvědi dokážou žít i v tak „přelidněných“ horách, jako jsou Beskydy.

„Početnost těchto šelem na okraji Karpat, jejichž součástí jsou Beskydy, není a nikdy nebude velká, pro zdejší horskou přírodu je ale jejich přítomnost zásadní. Je potřeba chránit jak jednotlivé šelmy, tak jejich životní prostředí. Neméně důležité je zabezpečit fungující migrační koridory, kterými putují do Beskyd z početnějších slovenských a polských populací,“ zdůraznila Bartošová.

Při hodnocení nálezů se ochránci přírody zaměřili na stáří stop, jejich rozměry a vzdálenosti mezi lokalitami pozorování. Odhad co nepřesnějšího stanovení početnosti rysů a vlků se opíral o poznatky z dlouhodobého monitoringu velkých šelem pomocí fotopastí.

Rysi byli zjištěni na tradičních beskydských lokalitách Čertův Mlýn, Kněhyně, Smrk, Lysá hora, Travný, v lesích kolem vodárenské nádrže Šance a v pohraniční části Bílý Kříž - Malý Polom. Další jedinci pak v Javorníkách, kde se rozsáhlejší rysí teritoria nacházejí na slovenském území.

„Potěšující bylo zjištění rysa ve Vsetínských Beskydech, protože v předešlých letech se zde tyto šelmy objevovaly vzácně,“ dodala.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků