Hlavní obsah
Východ úplňku za Kunětickou horou. Foto: Petr Horálek

Večerní oblohu si podmaní polostínové zatmění Měsíce

V pátek večer se odehraje zajímavý nebeský úkaz: polostínové zatmění Měsíce. Nezvyklý a poměrně fotogenický jev nastane nízko nad obzorem po východu úplňku, maximum úkazu bude ve 21:25 SELČ, tedy asi půl hodiny po východu Měsíce v Praze. Luna bude nízko nad obzorem v době úkazu mírně potmavlá z pravého okraje. Pouhým okem je ovšem rozdíl proti normálnímu stavu jen těžko pozorovatelný.

Východ úplňku za Kunětickou horou. Foto: Petr Horálek
Večerní oblohu si podmaní polostínové zatmění Měsíce

„Úkaz nastává za úplňku, kdy náš kosmický soused prochází v blízkosti stínu vrženého Zemí do vesmírného prostoru. Takové zatmění nenastává při každém úplňku, neboť dráha Měsíce je vůči rovině zemské dráhy skloněna o přibližně pět stupňů a zemský stín na obloze pokrývá ve vzdálenosti Měsíce kruhovou plochu o úhlovém průměru jen 1,5°,“ popsal astrofotograf a popularizátor astronomie Petr Horálek.

Měsíc proto podle něj zemský stín i jeho blízké okolí častěji mine a k žádnému zatmění nedojde. Polostínové zatmění je očima patrné jen ve chvíli, kdy se Měsíc nachází skutečně blízko okraje zemského stínu. Vypadá to pak, jako by někdo měsíční úplněk z okraje začadil černým kouřem.

Průběh polostínového zatmění Měsíce letos v lednu.

Foto: Petr Horálek

Více než tříhodinový úkaz pozorovatelný jen desítky minut

Jak Horálek upozornil, aktuální páteční úkaz probíhá mezi 19:46 a 23:04 našeho času, nicméně očima je patrný jen několik desítek minut kolem svého maxima ve 21:25. Tehdy bude Měsíc jen asi tři stupně vysoko nad jihovýchodním obzorem.

Toto polostínové zatmění jako takové nebude úplně výrazné (méně než to poslední lednové), snáze jej tak odhalí fotografie. A právě ta by mohla být nejzajímavější, zejména při fotografickém číhání na měsíční východ za nějakými vzdálenými kulturními památkami, jak se píše na webu České astronomické společnosti.

Východ úplňku za Kunětickou horou.

Foto: Petr Horálek

Další měsíční zatmění viditelné z Česka nastane až v květnu roku 2022, připomínají astronomové.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků