Hlavní obsah
 

V Kambodži objevili nové hnízdo s téměř vyhynulým druhem želvy

Přírodovědci objevili v Kambodži na jihovýchodě Asie hnízdo s šestnácti vajíčky, které snesla želva Batagur affinis. Říká se jí také želva královská, protože její vajíčka byla v minulosti vyhrazená speciálně pro královský dvůr. Jde o první letošní objev tohoto kriticky ohroženého druhu. V pondělí o tom informovala ochranářská organizace Wildlife Conservation Society (WCS).

 
V Kambodži objevili nové hnízdo s téměř vyhynulým druhem želvy

Želvu, která je zoologům známá pod latinským označením Batagur affinis, objevili v jihozápadní provincii Koh Kong vesničané spolu s ochránci přírody.

„Právě jsme našli vejce želvy královské,“ potvrdil v pondělí agentuře Reuters Hen Lu, pracovník WCS i ministerstva zemědělství.

Batagur affinis

Foto: Profimedia.cz

„Královská želva“ (oficiální české jméno nemá – pozn. red.) je jednou z 25 nejohroženějších suchozemských i sladkovodních želv na světě. Během posledních dvou let byla v Kambodži nalezena jen tři taková hnízda s vejci,” uvedla WCS.

Do roku 2000 měla vyhynout

Hnízdo zůstává na svém místě a je podle agentury Reuters pečlivě střežené, dokud se mláďata nevylíhnou.

Populace druhu jsou dle vyjádření WCS „těžce vyčerpané“, především kvůli tomu, že je želva lovena pro své maso a velká vejce. Svoji daň si nese i ničení jejího přirozeného území, zejména odlesňováním. Dokonce se dříve očekávalo, že do roku 2000 zcela vyhyne.

Vláda v Kambodži se snaží živočicha zachránit. Ve spolupráci s Wildlife Conservation Society uchránila od roku 2001 již několik stovek vajíček. Nicméně ještě před dvěma roky podle agentury AP platilo, že ve volné přírodě je v Kambodži pouhých 10 známých kusů Batagur affinis. Želva se vyskytuje také v Indonésii a Malajsii. Tam ji hrozí podobný osud.

Co se týká dalších ohrožených zvířat, ještě hůře je na tom nosorožec tuponosý severní. Na světě zbývají už jen poslední tři jedinci. Pokud se jejich záchrana, na které se významně podílejí čeští odborníci, nezdaří, druh zanikne. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků