Hlavní obsah
Poslední samice nosorožce bílého severního Foto: Jan Stejskal/ZOO Dvůr Králové

Poslední šance, zbývají jen tři. Chystá se záchrana vzácného druhu nosorožců

V Keni i Evropě začali odborníci s přípravami na zákrok, který by mohl zachránit nosorožce tuponosé (bílé) severní před vyhynutím. Na světě jsou jen tři poslední jedinci. Pokud se nepodaří přivést na svět mládě, druh zanikne. Ambiciózní plán na jejich umělou reprodukci má být poslední šancí k jejich záchraně, informovala ZOO Dvůr Králové.

Poslední samice nosorožce bílého severního Foto: Jan Stejskal/ZOO Dvůr Králové
Poslední šance, zbývají jen tři. Chystá se záchrana vzácného druhu nosorožců

Skupina veterinářů a ochranářů z České republiky, Keni, Velké Británie a Jihoafrické republiky se v listopadu sešla v keňské rezervaci Ol Pejeta. Právě tam totiž přebývají poslední tři jedinci tohoto typu nosorožce - jeden samec a dvě samice. Všichni patří dvorské zoo, odkud byli do Keni odvezeni v roce 2009. Hlavním cílem přesunu bylo pokusit se o jejich přirozené rozmnožování v afrických podmínkách.

„Ačkoli samice cyklovaly, k jejich zabřeznutí nedošlo. V současnosti tak zůstává jedinou nadějí na záchranu genů severních bílých nosorožců v živých jedincích umělá reprodukce, která by zahrnovala využití samic blízce příbuzných nosorožců bílých jižních jako náhradních matek. O něco takového se u nosorožců zatím nikdo nepokusil,“ vysvětlila mluvčí dvorské zahrady Andrea Jiroušová.

Pomoc jižního druhu nosorožce

Brzy by se mělo přistoupit k získání vajíček z posledních dvou samic nosorožce bílého severního v Keni. V Ol Pejetě se také potenciální náhradní matky, tedy samice nosorožce bílého jižního, oddělily od samce, čímž se má zajistit, aby nebyly březí a některé z nich byly připraveny na přijetí „severního“ embrya v průběhu roku 2018.

Samice Nájin v keňské rezervaci

Foto: Jan Stejskal/ZOO Dvůr Králové

Celá procedura zahrnuje užití semene severních bílých nosorožců z několika, dnes už uhynulých samců, jež je uloženo v Berlíně. Jedinými možnými dárkyněmi vajíček jsou dvě samice v Ol Pejetě, Nájin a Fatu, jimž je 28 a 17 let. Odběr vajíček v sobě nese určitou míru rizika pro samice a bude se muset uskutečnit ve volném výběhu.

„Aby zákrok proběhl co nejhladším způsobem, pracuje skupina odborníků ze ZOO Dvůr Králové, IZW Berlín a institutu Avantea v italské Cremoně už dva roky na vývoji metody pro odběr vajíček na samicích jižních bílých nosorožců v evropských zoologických zahradách,“ uvedl ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas. O tom již Novinky psaly, konkrétně o odebrání vajíček v Británii. [celá zpráva]

Skupina zároveň vyvíjí in vitro postupy (oplodnění ve zkumavce) pro vytvoření embrya z takto odebraných vajíček.

Samice Nájin v keňské rezervaci

Foto: Jan Stejskal/ZOO Dvůr Králové

Pokud vše půjde, mohl by první pokus o odběr vajíček samic Nájin a Fatu proběhnout pod dohledem organizace Kenya Wildlife Service již v první čtvrtině roku 2018. V případě úspěchu se vajíčka odvezou do laboratoře Avantea v Itálii, kde by se vědci pokusili vytvořit embryo za použití semene severního bílého samce. Následně by se embrya odvezla zpátky do Keni, kde by se v Ol Pejetě vložila do náhradních matek – nosorožce bílého jižního.

Starý mládenec Sudán

Kromě severních samic žije v keňské rezervaci rovněž samec Sudán, jenž se díky fundraisingové kampani (systematická aktivita, jejímž výsledkem je získání finančních či jiných prostředků na obecně prospěšnou činnost organizací nebo jednotlivců – pozn. red.) na seznamce Tinder stal „starým mládencem“ známým po celém světě.

Samec Sudán

Foto: Jan Stejskal/ZOO Dvůr Králové

Ve svých 44 letech je podle zoo už příliš starý na páření, celé dny tráví pod bezpečnostním a veterinárním dohledem. Jeho zdraví se už nějakou dobu zhoršuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků