Hlavní obsah

V Japonsku objevili druh lososa, který byl 70 let považován za vyhynulý

Druh japonského lososa, o němž se vědci domnívali, že vyhynul už před 70 lety, přežil a daří se mu v jezeře poblíž japonské posvátné hory Fudži.

V Japonsku objevili druh lososa, který byl 70 let považován za vyhynulý

Losos nerka (Oncorhynchus nerka) podle předpokladů zmizel z japonských vod v roce 1940, kdy projekt vodní elektrárny způsobil zvýšenou kyselost vod v jeho rodném jezeře v severní prefektuře Akita. Ještě předtím sice bylo údajně na 100 000 nerčích jiker přepraveno do jezera Saiko vzdáleného 500 kilometrů jižně, ale přesto se předpokládalo, že losos nepřežil.

Nicméně tým profesora Tecudžiho Nakaba z Kjótské univerzity v jezeře Saiko na tyto lososy narazil. "Bylo to skutečně překvapení. Je to velmi zajímavá ryba - je to poklad. Musíme ho chránit a nenechat ho znovu zmizet," zdůraznil Nakabo.

Profesor předložil snímky i videozáznam temně olivového lososa s černými skvrnkami na hřbetě. Kuni-masu, jak je nazýván v japonštině, dorůstá délky asi 30 centimetrů.

Apel na rybáře: nezačněte je zase lovit!

Podle japonského profesora žije v jezeře Saiko dostatečně početná populace, aby druh přežil, ovšem s podmínkou, že bude přinejmenším zachováno současné prostředí. Také vyjádřil naději, že jej nezačnou lovit rybáři.

Jezero Saiko je oblast velmi vyhledávaná turisty. Láká je sem mimo jiné výhled na Fudžijamu a horkovodní zřídla.

Losos nerka je stále ještě veden na seznamu vyhynulých druhů japonského ministerstva životního prostředí. Před aktualizací seznamu pro rok 2012 bude muset být Nakabův "objev" prověřen, uvedl Jobukaze Naniwa z ministerstva.

Připomněl, že v Japonsku bylo podobně znovu objeveno několik dalších přírodních druhů, například korýšů či rostlin, považovaných za vyhynulé.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků