Hlavní obsah
Pedagogové mají být lépe chráněni před šikanou (ilustrační foto) Foto: Milan Malíček, Právo

Učitelé mají být od září lépe chráněni před šikanou

Ministerstvo školství připravilo novelu školského zákona, díky níž mají být kantoři lépe chráněni před šikanou. Novela od září upravuje práva a povinnosti pedagogických pracovníků, jde například o právo na ochranu před fyzickým násilím či psychickým nátlakem. Tu má zajistit zejména zaměstnavatel. Větší ochranou před šikanou by měli disponovat i samotní žáci.

Pedagogové mají být lépe chráněni před šikanou (ilustrační foto) Foto: Milan Malíček, Právo
Učitelé mají být od září lépe chráněni před šikanou

MŠMT rozšířilo opatření k řešení šikany a kyberšikany ve školách. Kromě dotačního programu „Bezpečné klima v českých školách pro rok 2017“ ve výši 20 miliónů Kč připravilo také pomůcku pro ředitele škol, aby věděli, jak v konkrétních situacích postupovat. Metodické doporučení bude resort školám zasílat.

Podle zjištění České školní inspekce z let 2014 až 2015 se na středních školách setkalo se slovní agresí vůči pedagogovi 36 procent škol, s fyzickou agresí zhruba pět procent.

V případě žáků, kteří by se dopustili zvlášť závažného zaviněného porušení školského zákona, musí ředitel školy kontaktovat Odbor sociálně-právní ochrany dětí.
Dana Prudíková, náměstkyně ministra školství

Povinnost školy studenta vyloučit

Velkou debatu o šikaně vyvolala kauza učitelky pražské Střední průmyslové školy Na Třebešíně, která loni v lednu zemřela. Pětapadesátiletou Ludmilu Vernerovou zřejmě delší dobu šikanovala trojice studentů. Tehdejší ředitel František Bártl údajně o šikaně věděl tři měsíce, než ji začal řešit. Případ vyšetřovala policie, souvislost mezi úmrtím a šikanou neprokázala.

I proto se každopádně resort rozhodl situaci řešit legislativně. „Školský zákon nově definuje formulaci zvlášť závažného porušení školského zákona, kdy je ředitel školy povinen žáka střední školy vyloučit. Jde o hrubé a opakované slovní či fyzické projevy násilí na ostatních žácích, nebo také na učitelích,“ uvedla k novým opatřením náměstkyně pro řízení sekce legislativy a mezinárodních vztahů MŠMT Dana Prudíková.

„V případě žáků, kteří by se dopustili takového zvlášť závažného zaviněného porušení školského zákona a kteří ještě plní povinnou školní docházku, musí ředitel školy kontaktovat Odbor sociálně-právní ochrany dětí. Ten pak musí případ řešit,“ dodala.

Současně je v obou případech ředitel povinen nahlásit takové chování i státnímu zastupitelství.

Nebezpečí šikany tkví zejména v tom, že často zůstává dlouho skrytá. Tak i při relativně malé intenzitě může u obětí docházet k závažným psychickým traumatům s dlouhodobými následky.

Se šikanou se snaží něco dělat i středoškoláci. Studenti z Brna za podpory ministerstva a ve spolupráci s Linkou bezpečí a Pedagogicko-psychologickou poradnou Brno vytvořili a provozují internetový systém a mobilní aplikaci sloužící k boji proti šikaně. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků