Hlavní obsah
Tropické lesy v brunejském národním parku Ulu Temburong Foto: Martin Svátek

Tropické lesy nebudou zvyšujícím se teplotám odolávat donekonečna, varuje studie

Klimatická změna připravuje tropickým lesům nejistou budoucnost. Nová studie publikovaná v časopise Science ukazuje, že i v teplejších podmínkách mohou tropické lesy nadále ukládat velké objemy uhlíku, pokud ovšem zároveň omezíme produkci skleníkových plynů a denní teplota nebude přesahovat 32 °C. Na studii se podíleli i tři vědci z Česka.

Tropické lesy v brunejském národním parku Ulu Temburong Foto: Martin Svátek
Tropické lesy nebudou zvyšujícím se teplotám odolávat donekonečna, varuje studie

Tropické lesy dlouhodobě absorbují oxid uhličitý (CO2), uvolněný do atmosféry spalováním fosilních paliv. Děje se to za pomoci fotosyntézy, tropické lesy tak pomáhají udržet stabilitu klimatu na Zemi. CO2 je jedním z hlavních skleníkových plynů, které přispívají k zachycování tepla ze slunečního záření.

Množství oxidu v ovzduší se však vlivem lidské činnosti zvyšuje a už vysoce přesahuje nejen předindustriální hodnoty, ale i koncentrace za posledních několik set tisíc let. Tím dochází k zadržování stále většího množství tepla v atmosféře - a k oné globální klimatické změně.

Tropické lesy v brunejském národním parku Ulu Temburong

Foto: Radim Hédl

Nová studie, k jejímž výsledkům přispěli i Radim Hédl z Botanického ústavu Akademie věd ČR, Martin Dančák z Univerzity Palackého v Olomouci a Martin Svátek z Mendelovy univerzity v Brně, ukazuje, že tropické lesy jsou schopny se s globálním oteplováním vyrovnat, aniž by významně klesla jejich schopnost vázat nadbytečný CO2 z ovzduší.

Děje se tak, pokud je množství uhlíku navázané růstem stromů větší než ztráty vlivem mortality a rozkladu dřeva. To ale funguje jen za určitých podmínek: globální změna teploty nesmí být příliš rychlá, lesy musí zůstat nedotčené lidskou činností a denní teplota nesmí překonat kritickou hranici 32 stupňů Celsia.

Hrozba většího umírání stromů

Již nárůst globálních průměrných teplot o dva stupně vzhledem k předindustriálním hodnotám bude podle odborníků znamenat, že zhruba tři čtvrtiny tropických lesů se dostanou do podmínek přesahujících zmíněnou kritickou hranici.

Další zvýšení teplot by pak mohlo vést ke zvýšené mortalitě stromů a rychlému uvolňování uhlíku z lesů.

A jak přesně ke studii přispěli uvedení čeští experti? Šlo o dlouhodobá - už od roku 2007 - měření růstu několika tisícovek stromů a sledování jejich mortality na trvalých plochách v národním parku Ulu Temburong v Bruneji na Borneu.

„Světové tropické lesy obsahují jen ve stromech tolik uhlíku, že to vyrovnává produkci emisí z fosilních paliv za čtvrt století. Pokud budeme schopni klimatickou změnu zmírnit, mohou tyto lesy i nadále ukládat velké množství uhlíku. Existují však obavy, že toto úložiště postupně přestává fungovat, protože nadměrné oteplování a období sucha zpomalují růst stromů nebo zvyšují jejich mortalitu. Uvolněný uhlík by mohl ještě urychlit klimatickou změnu,“ obává se Hédl.

Tropické lesy v brunejském národním parku Ulu Temburong

Foto: Martin Dančák

„Lze předpokládat, že tropické lesy jsou do určité míry schopny dlouhodobé adaptace na klimatickou změnu, a to částečně díky své vysoké biodiverzitě. Stromy tolerující nové klimatické podmínky porostou lépe než druhy hůře adaptované, které postupně nahradí,” doplnil Dančák. Svátek koordinuje výzkum dopadů těžby a fragmentace tropických lesů na Borneu.

Několikaletá studie probíhající v Asii, Jižní Americe a Africe, do které se celkem zapojilo 225 vědců, poprvé využila přímá terénní měření, aby prozkoumala citlivost světových tropických lesů na změnu klimatu.

V dlouhodobém srovnání má teplota podle nich zřejmě hlavní vliv na ukládání uhlíku prostřednictvím sníženého růstu stromů, zatímco druhým klíčovým faktorem je sucho, které vede k odumírání stromů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků