Hlavní obsah
Na Olomoucku či Ústecku je půda až o 30 procent sušší, než jaký je průměr. Foto: ESA/VanderSat, Novinky

Sucho v Česku je už vidět i z vesmíru

Sucho v Česku je viditelné z vesmíru. Data za poslední měsíc ze satelitů Evropské kosmické agentury (ESA) totiž ukazují, že v ČR je zřejmě nejnižší vlhkost půdy za posledních šest let. V některých oblastech je rozdíl oproti průměru až 30 procent. Nejhorší je situace na Olomoucku a Ústecku, informovala ESA. Podle odborníků je zdejší sucho, které trvá od roku 2015, nejhorší za 500 let.

Na Olomoucku či Ústecku je půda až o 30 procent sušší, než jaký je průměr. Foto: ESA/VanderSat, Novinky
Sucho v Česku je už vidět i z vesmíru

„V porovnání s průměrem či s tím, co považujeme za normální stav, lze 30procentní rozdíl v půdní vlhkosti na jaře považovat za pohromu pro zemědělství i přírodu, pokud by sucho mělo přetrvat i v létě,” uvedl Richard de Jeu ze společnosti VanderSat, která měří vlhkost půdy na celém světě.

Firma k tomu využívá data ze satelitu SMOS, který do vesmíru vyslala ESA.

Družicová data jsou i pro zemědělce

Satelitní data o půdní vlhkosti jsou podle de Jeua zásadním faktorem pro pojištění zemědělců proti škodám způsobeným suchem a mají velké využití při podpoře zemědělských postupů.

Přes 96 procent dat poskytují satelity do tří hodin od zjištění. Následně je pak mohou využívat vybrané společnosti, které je zpřístupňují právě například zemědělcům.

Družice SMOS byla vypuštěna v roce 2009 a jde o jednu z misí Earth Explorer pro dálkový průzkum Země. Ty jsou výzkumnou součástí programu Živá planeta. Na palubě sondy SMOS je interferometrický radiometr, který vytváří snímky tzv. jasové teploty.

Na jejich základě se pak každé tři dny aktualizují mapy půdní vláhy, které dosahují přesnosti čtyř procent s prostorovým rozlišením zhruba 50 kilometrů. To lze přirovnat k detekci čajové lžičky vody smíchané s hrstí zeminy.

Zemědělské sucho se podle dat z minulého týdne rozšířilo na 98 procent území republiky. Na většině území panují podmínky výrazného až extrémního sucha. I přes déšť v minulých dnech zůstala na mnoha místech situace velmi špatná, především pak na Moravě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků