Hlavní obsah
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo

Studenti chystají stávku na obranu ústavních hodnot, míří na Babiše i Zemana

Na Mezinárodní den proti policejní brutalitě, 15. března, hodlají studenti stávkovat za ochranu ústavních hodnot. Organizátoři tím chtějí vyjádřit nesouhlas s přístupem nejvyšších politických činitelů k ústavě a zdůraznit, že by měl prezident Miloš Zeman jmenovat premiérem člověka, který získá důvěru a nebude trestně stíhán.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo
Studenti chystají stávku na obranu ústavních hodnot, míří na Babiše i Zemana

Protest má být podle organizátorů akce poklidný, studenti středních a vysokých škol, pokud se zapojí, mají ten den na půl hodiny vyjít ze školních budov. „Organizátoři jsou z většiny studenti pražské DAMU,“ sdělil Novinkám mediální koordinátor akce Václav Strýček. Hlavním organizátorem je Luboš Louženský, student DAMU, nyní v posledním ročníku magisterského studia katedry produkce.

Vyhlášení výstražné protestní stávky probíhá s podporou studentské komory akademického senátu a děkanky DAMU. Podporu výzvě již vyjádřila kupříkladu dokumentaristka Olga Sommerová.

„Chceme, aby prezident plnil svoji ústavní funkci a aby o budoucnosti nerozhodovaly trestně stíhané osoby, aby v klíčových výborech neseděli ti, kteří kdysi aktivně potlačovali demokracii a mlátili studenty. Požadujeme, aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky,“ tvrdí iniciátoři.

Spontánní iniciativa s kladnou odezvou

„Organizátoři nejsou členy žádného formálně ukotveného spolku, takže organizační tým, který má v nejužší podobě méně než deset členů a v širší podobě mnoho dalších spolupracovníků, nepracuje v tuhle chvíli pod žádnou hlavičkou nebo netvoří žádný spolek či jinou právnickou osobu,“ reagoval Strýček na dotaz Novinek.

Iniciativa vznikla dle jeho slov spontánně na konci minulého týdne, v posledních dnech komunikuje se studenty a zástupci středních a vysokých škol po celé republice.

„Už teď máme dobré ohlasy například od studentů pražské VŠCHT nebo Ostravské univerzity, kteří slíbili podporu na svých školách. Kladně reagovali také studenti jiných škol – brněnské JAMU i tamní Masarykovy univerzity. V tuto chvíli jde většinou o jednotlivce,“ dodal.

„Akce je decentralizovaná, což znamená, že dáváme studentům ostatních škol a institucí, které by se chtěly zapojit, potřebné informace a organizační podporu, konkrétní podoba průběhu stávky je ale především v jejich režii. Zároveň se šíří také po sociálních sítích, je tedy možné, že i na jiných místech už lidé plánují účast, aniž bychom o tom věděli,“ uzavřel Strýček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků