Hlavní obsah
Vladimír Franz na tiskové konferenci Foto: Petr Hloušek, Právo

Proč zvolili středoškoláci Franze? Ze stávajících poměrů jsou rozčarováni

Nezávislý prezidentský kandidát Vladimír Franz disponuje bezesporu nejvýraznějším projevem, i kdyby nevypustil jediné slovo. V očích studentů jasně zvítězil ve „zkušebních volbách“. Podle šéfa projektu Karla Strachoty kopírují výsledky prezidentských voleb zářijové Volby nanečisto do krajů, kdy vyhrála Pirátská strana.

Vladimír Franz na tiskové konferenci Foto: Petr Hloušek, Právo
Proč zvolili středoškoláci Franze? Ze stávajících poměrů jsou rozčarováni

„Mladí lidé jsou z velkých a etablovaných politických stran rozčarovaní, vadí jim jejich pojetí politiky, případně její nesrozumitelnost. S těmito stranami si spojují řadu problémů současnosti, například korupci,“ tvrdí Strachota.

Domnívá se, že Franzova „nekonformita a způsob vystupování“ jsou mladým lidem zřejmě sympatické. Jedná se tak prý o protest proti establishmentu.

Do projektu Člověka v tísni Volby nanečisto se mohli zapojit studenti starší 15 let ze 172 gymnázií, 233 středních odborných škol a 36 učilišť.

Nejvíce bodoval Franz právě na učilištích. Podporu si zde získal u 47,3 procenta učňů. Na středních odborných školách (SOŠ) mu dalo hlas 45,8 procenta studentů a na gymnáziích nejméně – 32,1 procenta. Ale i gymnazisté by jej poslali do druhého kola z prvního místa. Takto složenou volební základnu, kdy se kandidát těší největší přízni na učilištích a nejméně na gymnáziích, má pak už jen Miloš Zeman. Gymnazistů by ho volilo 7,8 procenta, studentů SOŠ 10,2 a učňů 11,8 procenta.

Fischer ve dvou krajích neuspěl

U všech ostatních jsou patrné spíše opačné tendence. Janu Fischerovi jsou nejvíce nakloněna gymnázia (19,6) a odborné školy (19,5), učňové by mu dali 17,8 procenta hlasů.

Pro Karla Schwarzenberga (TOP 09) jsou gymnázia přímo baštou. Právě gymnazisté s podporou 21,8 procenta vyhnali ministra zahraničí na důstojné třetí místo. Na SOŠ dostal jen 10,2 procenta a na učilištích ještě o procentní bod méně.

Mírně se z bilance vymyká Táňa Fischerová, jejímiž voliči jsou převážně učni (5,8), poté gymnazisté (5,1) a pak studenti SOŠ (5,0).

Jak studenti volili prezidenta
Jméno kandidáta Celkový počet hlasů Odevzdané hlasy v %
Franz Vladimír 25 010 40,7
Fischer Jan11 938 19,4
Schwarzenberg Karel 8 990 14,6
Zeman Miloš 5 7819,4
Fischerová Táňa 3 089 5,0
Roithová Zuzana 2 707 4,4
Sobotka Přemysl 1 9933,2
Dienstbier Jiří 1 991 3,2
* Jana Bobošíková nebyla do volby zařazena, protože tou dobou nebyla na seznamu registrovaných kandidátů ministerstva vnitra.

Přestože by Franz pohodlně vyhrál i v každém kraji zvlášť, jeho podpora v jednotlivých regionech značně kolísá. Například v Karlovarském kraji se těší největší podpoře a získal by zde 49,1 procenta, ale v Pardubickém by ho volilo „jen“ 35,8 procenta.

Fischera mají zase nejvíce v oblibě studenti Ústeckého kraje (23,4) a nejméně Jihočeského (15,4). Tady by jej dokonce porazil i Schwarzenberg (17,1). Schwarzenbergovo spolehlivé hájemství ale je v Praze, kde posbíral 24,8procentní podporu, jíž by opět pokořil i Fischera (16,3). Na Franze s 37 procenty hlasy v zádech by to ale nestačilo.

Zemanova Vysočina by svému slavnému „jezevci“ nedala o mnoho více, než dělá celostátní průměr. Získal by zde jen 10,9 procenta hlasů. Zato na Pardubicku by ho podpořilo i 12 procent studentů. Nejméně si expremiéra cení v Královéhradeckém kraji (6,7).

Fischerová má největší podporu na Karlovarsku (6,9), nejmenší na Ústecku (4,1). Zuzana Roithová by bodovala v lidoveckém Jihomoravském kraji (8,0), nejslabší by byla rovněž na Ústecku (2,2). Přemysl Sobotka (ODS) těžil nejvíce ve svém rodném Libereckém kraji (6,1), nejméně na Karlovarsku (2,1). A Jiřího Dienstbiera (ČSSD) mají nejradši v Moravskoslezském kraji (4,4) a nejméně na Vysočině (2,4).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků