Hlavní obsah
 

Při testu záchranného systému kosmické lodi Boeingu se neotevřel jeden padák

Společnost Boeing zkoušela v pondělí 4. listopadu záchranný systém své kosmické lodi CST-100 Starliner, kterou připravuje pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) kvůli budoucí dopravě posádek na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a zpět. Úspěšnost aktuálního testu se ještě vyhodnocuje, jisté však je, že se nakonec neotevřel jeden ze tří padáků.

 
Při testu záchranného systému kosmické lodi Boeingu se neotevřel jeden padák

Modul zahájil pondělní prověrku s určitým zpožděním v 15:15 SEČ startem z rampy na základně White Sands Missile Range v americkém státě Nové Mexiko.

Další fáze letu a návratu na zem proběhly podle všeho zhruba tak, jak měly. Server Spaceflight Now nicméně upozornil, že při závěrečném klesání se rozevřely jen dva místo předpokládaných tří velkých padáků.

„Loď Starliner prolétla kritickým bezpečnostním milníkem při hlavní zkoušce svého záchranného systému přerušení letu. Před námi je analýza spousty dat, ale jsme zase o krok blíže letům s posádkou,“ uvedla NASA s tím, že takové testy jsou klíčové pro zajištění bezpečnosti budoucí posádky.

NASA: Kdyby tam byli astronauti, vrátí se v pořádku

Podle vesmírného úřadu by se astronauti, pokud by nyní nějací v modulu byli, dostali bezpečně zpět na zemský povrch i při otevření jen dvou ze tří hlavních padáků.

Záchranný systém přerušení letu má v případě nečekané události během startu rakety či krátce po něm zajistit přenesení modulu s posádkou do bezpečné vzdálenosti od startovací rampy a nosné rakety.

Podle agentury Reuters jde o jednu z největších technických výzev při těchto misích.

Boeing a SpaceX – USA nechtějí závislost na ruských strojích

Boeing získal od NASA kontrakt na přepravu astronautů na vesmírnou stanici a zpět na Zemi s využitím nosné rakety a pilotované lodě podobně jako soukromá společnost SpaceX. Ta je v přípravě své lodi Crew Dragon o něco napřed.

Zkušební let bez posádky s přistáním u ISS a návratem na Zemi plavidlo Crew Dragon úspěšně absolvovalo už v první polovině března.

Druhý let na orbitální komplex, tentokrát s posádkou, ale musel být odložen kvůli poškození lodě při nezdařeném dubnovém testu motorů.

Společnost Boeing tak SpaceX předběhla v prověření záchranného systému. Zakladatel a šéf SpaceX Elon Musk nedávno řekl, že test tohoto systému Crew Dragonu by se mohl uskutečnit koncem listopadu nebo začátkem prosince.

Termín startu prvního letového testu bez posádky lodi CST-100 Starliner k ISS je stanoven na 17. prosince.

NASA netrpělivě čeká, až bude moci díky Crew Dragonu a Starlineru přestat s kupováním míst v ruských kosmických lodích Sojuz. Ty jsou teď jediným přepravním prostředkem schopným dostávat lidi na oběžnou dráhu Země od ukončení programu amerických raketoplánů z července 2011.

Američané platili za jedno letové místo v Sojuzu včetně výcviku až 81 milionů dolarů (1,8 miliardy Kč).

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků