Hlavní obsah
Citovaní vědci: zleva Rajender Varma, Radek Zbořil a Ondřej Novák Foto: Univerzita Palackého

Prestižní úspěch olomoucké univerzity: mezi nejcitovanějšími vědci na světě jsou tři její zástupci

Tři vědci působící na Univerzitě Palackého v Olomouci figurují v letošním přehledu nejcitovanějších vědců světa. V seznamu Highly Cited Researchers, který zveřejňuje americká společnost Clarivate Analytics, je analytický chemik a fytochemik Ondřej Novák a chemici Rajender Varma a Radek Zbořil. Mezi jedno procento nejcitovanějších vědců se dostali opakovaně. V seznamu navíc nejsou sami – je na něm dalších 14 vědců z tuzemských výzkumných institucí či univerzit.

Citovaní vědci: zleva Rajender Varma, Radek Zbořil a Ondřej Novák Foto: Univerzita Palackého
Prestižní úspěch olomoucké univerzity: mezi nejcitovanějšími vědci na světě jsou tři její zástupci

Stejně jako loni se v seznamu objevil Radek Zbořil, odborník působící v oblasti nanotechnologií v olomouckém Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů (RCTPM).

V posledních letech se podílel na objevu nejtenčího známého izolantu, nekovových magnetů, první dvoudimenzionální karboxylové kyseliny nebo rezistence bakterií vůči nanostříbru.

„Je to ocenění práce všech lidí v RCPTM, kteří provádějí multioborový výzkum s velkým přesahem do aplikací. I díky němu se Univerzita Palackého dostala například v multidisciplinárních materiálových vědách a nanotechnologiích na první příčky v ČR. Ve fyzikální chemii je na tom pak v posledních letech dokonce lépe než univerzity v Cambridgi a Oxfordu,“ pochlubil se Zbořil.

Ve stejném vědeckém centru působí i Rajender Varma, který pracuje také v Agentuře pro ochranu životního prostředí v USA.

„Je pro mě velká čest být zařazen na tento prestižní seznam vědců. Zastupuji zde také RCPTM a Univerzitu Palackého, kde spolupracuji s výjimečnými kolegy. Kvalita vědeckých center je postavena v prvé řadě na osobnostech, které zde pracují a dostanou prostor a podporu rozvinout svůj talent,“ prohlásil Varma.

V olomouckém pracovišti Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, jež je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, působí odborník na analýzu rostlinných hormonů Ondřej Novák. Skutečnost, že již podruhé patří do skupiny vysoce citovaných vědců, přijímá podle svých slov s obrovskou pokorou.

„Děkuji všem kolegům z laboratoře růstových regulátorů i dalším spolupracovníkům ze zahraničí, bez jejichž zapojení bych nemohl být součástí prestižního žebříčku,“ okomentoval svůj úspěch.

Tuzemskou vědu reprezentuje v seznamu také kardiolog Petr Widimský, ekologové Petr Pyšek, Jan Pergl a již zesnulý Vojtěch Jarošík, chemik Martin Pumera, mikrobiolog Petr Baldrian či botanik Roman Pavela. Do seznamu byli zařazeni též čtyři zahraniční vědci působící v ústavech AV ČR. Je tam i rostlinný biolog Jiří Friml, který naopak pracuje v Rakousku.

Šest tisíc vědců

Seznam Highly Cited Researchers 2019 obsahuje přes 6000 jmen výzkumníků (mezi nimi i 23 laureátů Nobelovy ceny) ze zhruba 60 zemí.

Jedná se o vědce, kteří ve 21 výzkumných oblastech, popřípadě napříč nimi, vzbudili svými pracemi ohlas a byli hojně citováni. Seznam vznikl na základě analýzy publikací z let 2008 až 2018 podle databáze Web of Science.

Nejpočetnější zastoupení mají Spojené státy (2737), na druhém místě je Čína (636) následovaná Velkou Británií (516). Sousední Německo má v seznamu 327 zástupců, Polsko sedm a Slovensko jednoho.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků