Hlavní obsah
Ministr školství Robert Plaga Foto: Petr Hloušek, Právo

Počet studentů na lékařských fakultách se má zvýšit

V průměru o 10 procent, ale možná až o 15, se má navýšit počet přijatých studentů medicíny na osmi lékařských fakultách v Česku. Navýšení počtu mediků se má týkat akademického roku 2019/2020. Problémem je totiž stárnutí lékařů a jejich úbytek. Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) to ve čtvrtek řekl novinářům po zasedání České konference rektorů v Ostravě.

Ministr školství Robert Plaga Foto: Petr Hloušek, Právo
Počet studentů na lékařských fakultách se má zvýšit

Ministerstva školství a zdravotnictví chtějí mít plán na zvýšení počtu mediků hotový v půlce letošního roku. Rektoři lékařských fakult upozorňují, že chtějí mít záruku na to, že na nové studenty získají lékařské fakulty peníze dlouhodobě, a ne jenom třeba na rok.

„Je důležité, aby se v nějakém střednědobém horizontu podařilo vyřešit nedostatek lékařů v Česku. Ten nárůst mediků by měl být kolem 10 až 15 procent, což je podle mě ještě realizovatelné v současných kapacitách lékařských fakult,“ uvedl Plaga s tím, že nyní se pracuje na tom, aby finance, které zcela jistě budou ve stamiliónech, byly začleněny už v rámci přípravy rozpočtu roku 2019.

Rektor Zima: Je to na hranicích kapacit

Předseda České konference rektorů a zároveň rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima řekl, že takovéto navýšení počtu studentů na lékařských fakultách je na hranicích kapacit.

„Budovy a učebny nejsou prázdné. Druhý problém vidím v tom, že je nedostatek učitelů zejména teoretických oborů. Problémem jsou i platy vysokoškolských pedagogů a kapacity fakultních nemocnic, protože medicína se výrazně mění,“ upozornil Zima.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima

Foto: Jan Handrejch, Právo

Podle něj musí univerzity znát rozhodnutí vlády nejpozději na začátku letošního června, kdy se schvalují počty pro přijímací řízení do akademického roku 2019/2020. Ty musí školy zveřejnit v říjnu.

V minulém školním roce studovalo na lékařských fakultách přes 21 tisíc lidí, absolventů bylo přibližně 2500. Fakulty přijímají asi každého desátého až patnáctého zájemce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků