Hlavní obsah
Za posledních třináct let zmizela třetina až polovina původního stavu včelstev ve většině zemí Západu. Foto: Profimedia.cz

OSN varuje: Zastavte vymírání včel

Odborníci z Programu OSN pro životní prostředí vydali varování, že světu hrozí katastrofa, pokud nebude okamžitě zastaveno prudké vymírání včelstev.

Za posledních třináct let zmizela třetina až polovina původního stavu včelstev ve většině zemí Západu. Foto: Profimedia.cz
OSN varuje: Zastavte vymírání včel

Od roku 1998 totiž prudce ubylo včelstev v USA a západní Evropě. Střední Evropa zatím hlásí méně prudký úbytek, ale za posledních třináct let zmizela třetina až polovina původního stavu včelstev ve většině zemí Západu. Příčinou jsou znečištění životního prostředí a pesticidy užívané v zemědělství.

Katastrofální úbytek včelstev dokumentuje zpráva Bees under Bombardment vydaná Spojenými národy. „Úbytek včelí populace má vážné důsledky na zdroje potravin,“ tvrdí experti z Ženevy.

Bez včel klesnou výnosy

Včely jsou jedním z nejdůležitějších článků potravního řetězce. Na opylování jsou totiž kriticky závislé mnohé druhy rostlin, které bez včelích opylovačů tvoří mnohdy jen desetinu či ještě méně plodů a semen. Výnosy zemědělců tak bez včel klesají pod polovinu až třetinu.

Nejvýraznější pokles včelí populace od roku 1998 zaznamenaly Belgie, Francie, Německo, Itálie, Nizozemí, Španělsko, Spojené království a USA.

„Včely jsou prvními indikátory širšího negativního vlivu znečištění na živočišný a rostlinný život na Zemi,“ tvrdí OSN ve své zprávě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků