Hlavní obsah

OSN varuje: Zastavte vymírání včel

16. 5. 2011, 11:40

Odborníci z Programu OSN pro životní prostředí vydali varování, že světu hrozí katastrofa, pokud nebude okamžitě zastaveno prudké vymírání včelstev.

Foto: Profimedia.cz

Za posledních třináct let zmizela třetina až polovina původního stavu včelstev ve většině zemí Západu.

Článek

Od roku 1998 totiž prudce ubylo včelstev v USA a západní Evropě. Střední Evropa zatím hlásí méně prudký úbytek, ale za posledních třináct let zmizela třetina až polovina původního stavu včelstev ve většině zemí Západu. Příčinou jsou znečištění životního prostředí a pesticidy užívané v zemědělství.

Katastrofální úbytek včelstev dokumentuje zpráva Bees under Bombardment vydaná Spojenými národy. „Úbytek včelí populace má vážné důsledky na zdroje potravin,“ tvrdí experti z Ženevy.

Bez včel klesnou výnosy

Včely jsou jedním z nejdůležitějších článků potravního řetězce. Na opylování jsou totiž kriticky závislé mnohé druhy rostlin, které bez včelích opylovačů tvoří mnohdy jen desetinu či ještě méně plodů a semen. Výnosy zemědělců tak bez včel klesají pod polovinu až třetinu.

Nejvýraznější pokles včelí populace od roku 1998 zaznamenaly Belgie, Francie, Německo, Itálie, Nizozemí, Španělsko, Spojené království a USA.

„Včely jsou prvními indikátory širšího negativního vlivu znečištění na živočišný a rostlinný život na Zemi,“ tvrdí OSN ve své zprávě.

Reklama

Související témata:

Výběr článků