Hlavní obsah
Osmiletý Američan Zion Harvey se stal nejmladším pacientem na světě, kterému lékaři transplantovali obě ruce. Foto: Matt Rourke, ČTK/AP

Osmiletému Američanovi transplantovali obě ruce

Osmiletý Američan Zion Harvey se stal nejmladším pacientem na světě, kterému lékaři transplantovali obě ruce. Desetihodinová a velmi komplikovaná operace se konala v dětské nemocnici ve Filadelfii, uvedla agentura AFP. Chlapec přišel o obě horní končetiny a chodidlo kvůli rozsáhlé infekci. Ve čtyřech letech musel také absolvovat transplantaci ledvin, novou ledvinu mu poskytla jeho matka.

Osmiletý Američan Zion Harvey se stal nejmladším pacientem na světě, kterému lékaři transplantovali obě ruce. Foto: Matt Rourke, ČTK/AP
Osmiletému Američanovi transplantovali obě ruce

Chlapec se bez části paží naučil jíst předloktím, dokonce i psal a hrál videohry. Nyní uvedl, že už se těší, až si bude moci rukama házet míčem. „Nejdříve to bylo divné, ale pak už dobré,” popsal Zion probuzení s novýma rukama.

Na operaci se podílel tým 40 lékařů, sester a dalšího personálu a odborníků z plastické chirurgie, ortopedie, anesteziologie a radiologie. Lékaři nejprve pečlivě spojili kosti a pak žíly. Když začala v rukou kolovat krev, chirurgové pospojovali šlachy, svaly a nervy.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Když Zion po infekci podstoupil transplantaci ledvin, stal se kandidátem i na tuto operaci, protože už v té době bral imunosupresivní léky,” řekl lékař Benjamin Chang.

Imunosupresiva jsou léky, které zabraňují odmítnutí nového orgánu. Do Baltimoru, kde Harveyho rodina žije, by se prý Zion mohl vrátit za pár týdnů.

Poprvé před sedmnácti lety

První úspěšná transplantace horní končetiny byla provedena v roce 1998 v Lyonu. Týmy chirurgů ze čtyř zemí tehdy 14 hodin operovaly Novozélanďana Clinta Hallama, který přišel o pravou ruku při nehodě s cirkulárkou.

Po třech letech ale Hallam prohlásil, že se s novou rukou, která pocházela od motocyklisty, který zemřel při nehodě, nedokázal sžít a požádal o její opětovné odstranění. Na začátku roku 2001 mu ji odoperovali lékaři v Londýně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků