Hlavní obsah
Rybák na umělém ostrově. Foto: Biologické centrum AV ČR

Na Lipně zahnízdil ohrožený rybák, přilákaly ho plovoucí ostrovy

Vzácný a povzbudivý objev zaznamenali odborníci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR při pravidelné kontrole experimentálních plovoucích ostrovů na nádrži Lipno. Vědci na nich totiž našli čtyři hnízda se šesti mláďaty rybáka obecného, který je v tzv. červeném seznamu v kategorii ohrožených druhů ptáků.

Rybák na umělém ostrově. Foto: Biologické centrum AV ČR
Na Lipně zahnízdil ohrožený rybák, přilákaly ho plovoucí ostrovy

Rybák obecný, příbuzný racka, je tažný rybožravý pták. Jako svá hnízda si vybírá malé holé ostrovy na rybnících či vodních nádržích, případně štěrkové nánosy v korytech větších řek.

Takové biotopy z české přírody ale postupně vymizely, tudíž u nás podle hydrobiologů každoročně hnízdí už jen několik set párů. Nyní se ale tedy rybákovi zalíbilo na pokusných plovoucích ostrovech na Lipně.

Hnízdo rybáka na umělém ostrově na Lipně.

Foto: Biologické centrum AV ČR

Na jaře to ptáci našli, poté zahnízdili

„Z hlediska ornitologie je to první vzácný nález na těchto našich plovoucích ostrovech. Úspěch byl dán zřejmě tím, že ostrovy byly umístěny celou sezonu v Hadí zátoce, kde mají ptáci klid. Na jaře si ostrovy našli a poté zahnízdili,“ vysvětlil Milan Muška z Biologického centra AV ČR.

Plovoucí ostrovy uměle nahrazují přirozená stanoviště a poskytují útočiště nejrůznějším druhům ryb, bezobratlých živočichů, ptáků i rostlin.

V současnosti jde o nejvýše doložené hnízdění rybáků v České republice a podle centra vše nasvědčuje tomu, že se může jednat o základ budoucí fungující hnízdní kolonie.

Foto: Biologické centrum AV ČR

Experimentální ostrovy na lipenské přehradě.

Foto: Biologické centrum AV ČR

Plovoucí ostrovy instalovali českobudějovičtí vědci na lipenské přehradě poprvé na jaře 2017. Cílem bylo zvyšovat biologickou rozmanitost a snižovat živinovou zátěž v nádrži. Kvůli kolísání hladiny totiž břehy nádrže tvoří zejména písečné pláže nebo suťové pole a téměř zde chybí příbřežní oblasti porostlé vodními rostlinami.

Rybák obecný.

Foto: Biologické centrum AV ČR

Ostrovy tak uměle nahrazují přirozená stanoviště a poskytují útočiště nejrůznějším druhům ryb, bezobratlých živočichů, ptáků i rostlin.

Nová hnízdiště na umělých ostrovech nalezli rybáci nedávno i na jižní Moravě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků