Hlavní obsah
 

Na Antarktidě naměřili přes 20 stupňů

Zatímco v Česku se teplota pohybuje mírně nad nulou, na Antarktidě vědci naměřili historické maximum. Teplota se poprvé vyšplhala nad 20 stupňů Celsia. Vědci o tom informovali ve čtvrtek, uvedla agentura AFP. Rekord 20,75 stupně Celsia byl zaznamenán 9. února na Seymourově ostrově.

 
Na Antarktidě naměřili přes 20 stupňů

„Nikdy za celou historii měření jsme nezaznamenali takto vysokou teplotu,“ uvedl brazilský vědec Carlos Schaefer, který se specializuje na studium permafrostu (věčně zmrzlé půdy).

Na jižní polokouli panuje nyní léto. Seymourův ostrov, který je domovem argentinské vědecké základny Marambio, se nachází poblíž Antarktického poloostrova – úzkého pruhu pevniny táhnoucího se směrem k Argentině.

Podle Schaefera byla teplota pro celou Antarktidu naměřena na Seymourově ostrově v rámci dvacetiletého brazilského projektu zaměřeného na dopad klimatických změn na věčně zmrzlou půdu. Vědci teplotu měří na 23 různých odlehlých monitorovacích stanicích v Antarktidě.

Vědci na Antarktidě naměřili rekordně vysokou teplotu.

Foto: Ueslei Marcelino, Reuters

Schaefer řekl, že teploty na Antarktickém poloostrově, souostroví Jižní Shetlandy, ostrově Jamese Rosse a dalších ostrovech v oblasti značně kolísají. Po ochlazení v prvním zkoumaném desetiletí následně výrazně vzrostly. Podle expertů podílejících se na brazilském projektu je to zřejmě způsobeno klimatickým jevem El Niňo a změnami mořských proudů.

Vědci tvrdí, že tento nárůst teploty je abnormální. Situace by dospěla k roztání ledovců, a tudíž ke zvýšení hladiny oceánů až o 60 metrů. Proces by ale trval několik generací.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků