Hlavní obsah

Antarktida zaznamenala nejteplejší den v historii, naměřili tam přes 18 stupňů

7. 2. 2020, 6:17 – Buenos Aires

Argentinská část Antarktidy zaznamenala nejteplejší den v historii měření – teplota na nejsevernějším výběžku kontinentu dosáhla teplota rekordního 18,3 stupně Celsia. S odvoláním na argentinskou Národní meteorologickou službu o tom dnes informovala AFP.

Foto: ESA

Úbytek ledu v Antarktidě, červené jsou nejvíce postižené táním, modré značí místa, kde led přirůstal.

Článek

Teplota naměřená ve čtvrteční poledne na vědecké stanici Esperanza překonala dosavadní rekord 17,5 stupně Celsia z března 2015. Argentina tam teplotu měří od roku 1961. Lokální rekord pokořila i zhruba o 100 kilometrů jižněji položená základna Marambio, kde rtuť teploměru vystoupala až na 14,1 stupně Celsia. Na základně se teplota měří od roku 1971, nejtepleji tam až do čtvrtka bylo v únoru 2013, a to 13,8 stupně Celsia.

Argentina má ve své výseči Antarktidy hned několik vědeckých základen. Ledový kontinent nepatří žádnému státu, nároky na část území si však kromě Buenos Aires činí Austrálie, Chile a Nový Zéland a státy severní polokoule Francie, Británie a Norsko. Teploty v letních měsících, tedy mezi říjnem až únorem, kolísají většinou mezi –10 až –40 stupni Celsia.

Antarktida není v tuto chvíli jediným místem s nezvykle vysokými teplotami, upozornil v pátek list The Washington Post. Vlny veder teď zasáhly celou Latinskou Ameriku. V Chile se tento týden podařilo naměřit 30 stupňů na zatím nejjižněji položeném místě na světě; je jím město Porvenir, které leží na souostroví Ohňová země.

Reklama

Související témata:

Výběr článků